Lastentaudit
Mainos

Terve.fi

Lapsen liian vahva lääkitys

Hei! Lapsemme sai lievän astman dg:n n. 8v. Oireita oli lähinnä flunssa-ja pölyaikaan, allergioita heinälle yms myös. Aluksi lääkityksenä oli Montelukast, johon lisättiin myöhemmin Flixotide. Joskus oli Seretideä myös. Jälkikäteen ajatellen lääkityksien koventuessa mukaan tuli väsymystä, lähes jatkuvaa päänsärkyä ja käytöshäiriöitä runsaasti. Sydänkin alkoi oireilla. Kyseessä on muutoinkin temperamenttinen tyttö. Kävimme lääkäreillä ja astmahoitajalla, mutta hekään eivät ymmärtäneet asiaa/löytäneet vikaa. Pieniä lääkevähennyksiä kokeilin itse, mutta jostain syystä olo paheni. Luulin itsekin, että hänellä happi ei vain kulje jostain syystä päähän asti, mutta siis yskää tm ei ollut. Viimein uusi, kokenut astmahoitaja tajusi hetimiten 10v tytön tilanteen ja lääkitys vähitellen purettiin. Nykyään tyttö on temperamenttinen edelleen, mutta fyysiset vaivat ovat kaikonneet ja infeltoissa ei mene enää tukkoon, joten astmakin remissiossa. Allerginen toki on edelleen. Olen syyllistänyt itseni täysin, vaikka syytä on kyllä hoitavassa tahossakin! Ei ollut mitään hoitosuunnitelmaa ja kunnon tietoa. Lääkkeitä ei yritettykään vähentää. Tyttöä hoidettiin alunperin useammassa paikassa, joten ehkä siten kukaan ei ollut perehtynyt tarkkaan tapaukseen. Kysyn siis, että onko lähes turhista lääkkeistä tullut jtn pysyvää haittaa (sydän, keuhkot..), tyttö ainakin sai valittajan leiman, harrastuksetkin silloin jäi ja koulunkäynti sekä koko perhe kärsi. Henkisellä puolella pahimmat arvet ehkä äitillä. Toivon rehellistä vastausta, kiitos!
0