Treeni ja ravinto

Satu Tuomisto syö voita ja juo punaista maitoa

Malli ja juontaja Satu Tuomisto treenaa ahkerasti eikä pelkää syödä rasvaa. Leivontafani taikoo pizzapohjastakin terveellisen.

"Treenaan 10–15 kertaa viikossa. Käyn kolmena aamuna salilla ja illalla poljen spinning-pyörää kotona. Lisäksi juoksen koirani kanssa. Pidän silti 1–2 lepopäivää. Nuorempana harrastin nyrkkeilyä sekä show- ja diskotanssia. Spinning on terapeuttista! Aiemmin vihasin koko lajia, mutta kun hankin pyörän kotiin, hurahdin täysin."

Terveys on tärkein syyni treenata. Minulla todettiin lapsena Scheuermannin oireyhtymä, eli ala­selässäni on nikamasiirtymä. En anna sen vaikuttaa arkeeni, mutta välillä selkä on todella kipeä. Liikunta auttaa, ja olen noudattanut minulle laadittua harjoitusohjelmaa.

Olen oppinut, että treenin merkitys on 40 prosenttia, ruokavalion 60 prosenttia.

Hyvät rasvat ja ei gluteenia

Syön terveellisesti ja 2–3 tunnin välein. Kun treenasin Tanssii tähtien kanssa -kilpailuun, opin vihdoin syömään riittävästi. Jos ei saa riittävästi ravintoa, ei jaksa harjoitella.

Hyvät rasvat ja proteiini ovat tärkeitä. Ne pitävät hiuksenikin kunnossa. Rasvaa saan pähkinöistä, kookosöljystä ja soijalesitiinistä.

Kevyttuotteita en käytä. Voini on voita ja maitoni punaista. Ainoa paheeni on Coca-Cola Light.

Gluteeniton ruokavalio saa suolistoni voimaan paremmin. Minä en usko, että gluteeni sopii kenellekään. Nuorena minulla epäiltiin atooppista ihottumaa. Kun jätin viljat, oireet katosivat.

Vitamiineja kuluu paljon. Otan kapseleina D- ja B-vitamiinia, rautaa, magnesiumia, sinkkiä, E-EPA-kalaöljyä, vihreää teetä ja kelp-levää. Suvussani on kilpirauhasen vajaatoimintaa. Oloni on parempi, kun syön purkista L-tyrosiinia.

Leivonta on rakas harrastukseni.­ Bravuurini on hiilihydraatiton pizza. Valmistan pohjan kananmunan valkuaisista, keltuaisesta ja makeuttamattomasta proteiinijauheesta. Eroa tavalliseen ei huomaa. Suosittelen!

"Laihuus ei ole ihanteeni"

Hormonit vaikuttavat minuun kerran kuussa. Olo voi olla vetämätön, eikä treeni huvita. Kehoa kannattaa kuunnella. Äskettäin lähdin lenkille vastahakoisesti ja ihmettelin, miksi syke on niin korkealla. Seuraavana päivänä iski flunssa.

Laihuus ei ole ihanteeni. Missivuonna olin ­liian laiha. Nyt tavoittelen kauniin lihaksikasta vartaloa. Kuka vain voi laihduttaa, mutta kuka vain ei saa urheilullista vartaloa. Iloitsen, että kelpaan näytösmalliksi, vaik­ken ole tikkulaiha.

Bikini fitness -kisabuumi on erikoinen ilmiö. Salitreenin aloittaminen pelkästä halusta kilpailla on outoa. Itse en kuntoile kisoja varten.

Ulkonäkö ei hallitse ajatuksiani. On niin monia muita asioita, joista nauttia. Toivon, että 30 vuoden päästä elämässäni on niin paljon sisältöä, ettei minun tarvitse edes ajatella kauneusleikkauksia."

Satu Tuomiston haastattelu on alun perin julkaistu Kauneus ja Terveys 4/14.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt