Terveys

Mitä maailmassa sairastetaan?

Lancet-tiedelehti julkaisi kolmensadan taudin esiintymisluvut maailmanlaajuisesti.

7.7.2015 Terve.fi

Viime vuosina ovat otsikoissa olleet lihavuus, diabetes, ebola, mers, sikainfluenssa ja niin edelleen. Helposti tuleekin sellainen käsitys, ettei maailmassa muita tauteja olekaan. Lancet-tiedelehti julkaisi ensi kertaa kolmensadan taudin esiintymisluvut maailmanlaajuisesti.

Vuoden 2013 aineistoa verrattiin vuoden 1990 vastaaviin tietoihin. Tietoja kerättiin 188 maasta, yhteensä 35 000 eri toimijalta. Peräti 95 %:lla maailman asukkaista oli vuonna 2013 ainakin yksi tauti tai tapaturma. Kolmasosalla oli enemmän kuin 5 sairautta. Tutkijat laskivat myös terveiden elinvuosien määrän laskun ja totesivat, että näitä terveitä elinvuosia hukattiin vuonna 2013 43 % enemmän kuin 1990.

Tutkijat selittävät sen johtuvan osin ikääntymisestä sekä maan asukasmäärän lisääntymisestä. Jos tarkastellaan pelkästään tautitapausten määrää, ylempien hengitysteiden infektioita oli vuonna 1990 13 miljardia tapausta ja 2013 lähes 19 miljardia tapausta. Eli vuonna 2013 jokainen maan asukas sairasti 2,5 kertaa hengitystieinfektion. Ripulitapausten määrä kuitenkin väheni, samoin välikorvatulehdusten. Tapaturmien ja liikenneonnettomuuksien absoluuttiset lukumäärät olivat sen sijaan kasvussa, vaikka väestön kasvun huomioiden niiden määrä 23 vuoden seuranta-aikana hiukan vähenikin. Terveitä elinvuosia eniten verottivat alaselkäkivut ja masennus.

Selkäkipujen ja masennuksen takia terveitä elinvuosia menetettiin yli 50 % enemmän vuonna 2013 kuin parisenkymmentä vuotta aikaisemmin. Niskahartiakivut, kuulon menetys, migreeni ja erityisesti diabetes osoittautuivat entistä pahemmiksi terveiden elinvuosien tuhoajiksi. Diabeteksen osuus kasvoi jopa 130 % 23 vuoden seuranta-aikana. Mutta hyvääkin on tapahtunut. Ripulitautien vähenemisen seurauksena terveitä elinvuosia on tullut rutkasti lisää.

Meillä Suomessa selkäkivut, putoamistapaturmat, hartiakivut, masennus ja diabetes olivat viiden määrällisesti eniten terveitä elinvuosia vähentävien sairauksien listalla. Nyt julkaistujen tulosten pohjalta on selvää, että jos suurimpien ongelmien aiheuttajien eli alaselkä- ja niskahartiakipujen sekä diabeteksen määrää halutaan tulevaisuudessa vähentää, ainoa vaihtoehto on ehkäisevän terveystyön lisääminen.

Tutkijat toivovat voivansa tulevaisuudessa julkaista vastaavanlaiset terveysraportit vuosittain. Silloin voidaan aivan uudella tavalla arvioida erilaisten kansanterveydellisten toimenpiteiden vaikutusta väestön terveyteen.

Lähde: Lancet 8.6.2015

Lue lisää:

Mers – tästä on kyse

Eroon alaselkäkivusta – krooninen alaselkäkipu paranee yhä useammalta

9 vinkkiä vähentää niska- ja hartiakipuja

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt