Ylipaino ja aikuistyypin diabetes ovat voimakkaimmin lisääntyviä kansansairauksiamme. Erityisesti nuorten naisten ja lasten ylipainon lisääntyminen on huolestuttanut tutkijoita viime aikoina. Vuonna 2000 odottajista lähes neljännes oli ylipainoisia (painoindeksi yli 25).
Suomessa 15 %:lla raskaana olevista naisista on kohonneet sokeriarvot, ja luku on huimassa nousussa. Raskauden aikaiset ongelmat, esimerkiksi raskausdiabetes ja verenpaineen nousu kertovat naisen riskistä sairastua diabetekseen ja muihin sydän- ja verisuonitauteihin myöhemmällä iällä. Raskausdiabeetikoista jopa 70 % sairastuu aikuistyypin diabetekseen jo 10 vuoden kuluttua. Lisäksi näiden äitien lapset ovat vaarassa: puolella heistä on metabolinen oireyhtymä jo 11-vuotiaana. Raskausdiabetes lisää myös raskausmyrkytyksen riskiä.
Raskausaika motivoi elämäntapamuutoksiin
Raskaus on otollista ja tärkeää aikaa tunnistaa omat sydän- ja verisuonitautien riskit ja aloittaa niiden ennaltaehkäiseminen. Elämäntapamuutokset ja laihduttaminen ovat tunnetusti tehokkaita keinoja diabeteksen ehkäisemisessä. Raskausaika onkin hyvä motivaattori terveisiin elämäntapoihin. Toisaalta äidin ruokailu- ja liikuntatottumukset siirtyvät kasvatuksessa seuraavaan sukupolveen, olivat ne hyvät tai huonot
Pääkaupunkiseudulla sekä Lappeenrannassa käynnistyi tammikuussa 2008 raskausdiabeteksen ja sen sikiökomplikaatioiden ennaltaehkäisyyn tähtäävä kehityshanke RADIEL. Se tehostaa riskipotilaiden ruokavalio- ja liikuntaneuvontaa, ja pyrkii siten vaikuttamaan elintapoihin. Noin 10 vuoden kuluessa tämän uskotaan näkyvän myös aikuistyypin diabetes -luvuissa.
Estämällä raskausdiabeteksen ja raskausmyrkytyksen puhkeaminen turvataan syntyvälle lapselle terveempi elämä. Tästä arasta mutta tärkeästä aiheesta täytyy keskustella. Mahdollisimman monen riskiäidin toivotaan saavan tietää tutkimuksesta ja pääsevän osallistumaan elämäntaparemonttiin.