Tee liikkeitä yhteensä viisi kierrosta. Pidä pieni tauko kierroksen jälkeen.
Tee treeni kolmesti viikossa. Yhdistä se välillä kävely- tai juoksulenkkiin.
Tämä treeni ei ole kevyt. Mutta tehokas se kyllä on.
X-hyppy kyykystä
Alkuasento: Asetu syvään kyykkyasentoon, polvet ja varpaat ovat hieman ulospäin.
Liike: Ponnista kyykystä ylös niin, että jalat irtoavat lattiasta ja keho on x-asennossa. Kurota käsillä korkealle ja suorista jalat. Palaa kyykkyyn. Toista 15 kertaa.
Missä tuntuu: Reisissä, pakaroissa, pohkeissa ja keskikehossa. Liike hengästyttää.
Lue myös: Treenaaja, pilaatko hampaasi hapoilla?
Punnerrus jalan vedolla
Alkuasento: Asetu punnerrusasentoon. Pidä keho suorana ja vahvana ja kädet hartioita leveämmällä.
Liike: Käytä rinta lattiassa ja punnerra itsesi suorille käsille. Käytä toinen polvi sivukautta lähellä kyynärpäätä. Palauta jalka suoraksi lattiaan ja punnerra. Toista 10 kertaa kummallekin puolelle.
Missä tuntuu: Rintalihaksissa, olkapäissä, olkavarsissa, keskikehossa ja jaloissa.
Linkkari
Alkuasento: Asetu lattialle selinmakuulle. Tuo kädet suoriksi pään yläpuolelle.
Liike: Rutista yläkeho irti lattiasta ja nosta jalat ilmaan. Kun olet lähes istumassa, avaa jalat leveään haaraan ja kurota käsillä eteenpäin. Palaa alkuun. Toista 10 kertaa.
Missä tuntuu: Suorissa vatsa lihaksissa, käsissä ja jaloissa.
Askelkyykky potkulla
Alkuasento: Ota ryhdikkäästi pitkä askel niin, ettei etujalan polvi tule varpaiden yli. Takajalan polvi on lähellä lattiaa. Pidä jalat kapeassa haarassa.
Liike: Ponnista askelkyykystä seisomaan ja potkaise takimmaisella jalalla korkealle. Palaa alku asentoon. Toista 15 kertaa. Tee liike myös toisella jalalla.
Missä tuntuu: Pakaroissa ja reisissä. Liike myös hengästyttää.
Lankkujuoksu
Alkuasento: Asetu lattialle lankkuasentoon suorille käsille.
Liike: Tuo polvia vuorotellen reippaassa tahdissa rinnan alle. Ylä keho joustaa mukana, mutta keskikeho on vahva. Toista 15 kertaa kummallakin jalalla.
Missä tuntuu: Keskikehon syvissä lihaksissa, jaloissa, olkavarsissa. Liike hengästyttää.
Ojentajapunnerrus lankusta
Alkuasento: Asetu lankkuasentoon suorille käsille. Ote on hartioita kapeampi.
Liike: Tuo polvet lattiaan. Tee punnerrus kapealla otteella. Palaa suorille käsille. Nouse lankkuun ja irrota polvet lattiasta. Toista 10 kertaa.
Missä tuntuu: Käsien ojentajissa, keskikehon syvissä lihaksissa.