- Monet Suomen Nivelyhdistykseen yhteyttä ottaneet nuoret nivelrikkoiset ovat kärsineet jo kauan tilanteesta, jossa hoitava lääkäri on heille ykskantaan ilmoittanut, ettei noin nuorelle laiteta tekoniveltä, sanoo potilasyhdistyksen toiminnanjohtaja Jyrki Laakso tiedotteessa.
- Jatkuvien kipujen kanssa eläminen kuitenkin vie työ- ja toimintakyvyn ja aiheuttaa virheasentoja sekä virheellisiä liikeratoja, joiden korjaamisessa onkin sitten kova työ, mikäli liikuntakyky jossain vaiheessa palautetaan tekonivelleikkauksella.
Mitä uutisoitiin?
Aiemmassa uutisoinnissa professori Juhana Leppilahti Oulun yliopistollisesta sairaalasta on todennut, että polven tekonivel on useimmiten hyvin toimiva ratkaisu monelle yli 65-vuotiaalle kivuliaassa, pitkälle edenneessä nivelrikossa. Työikäisillä polven tekonivelen toimivuudesta ja pitkäaikaishyödyistä ei ole hänen mukaansa kuitenkaan vielä riittävästi tietoa. Leppilahti sanoo, että uusintaleikkauksen tarve on sitä todennäköisempi, mitä nuoremmalle tekonivel laitetaan.
- Ikärajojen vetäminen tekonivelleikkaussuosituksiin on kuitenkin kestämätön ratkaisu. Tekonivelleikkauksen oikea-aikaisuus on harkittava jokaisen potilaan kohdalla yksilöllisesti erikseen, todetaan nivelyhdistyksen tiedotteessa.
– Totta kai 20 vuotta aiemmin leikattu päätyy uusintaan paljon todennäköisemmin, mutta sen 20 vuoden aikana voitetaan usein yhteiskunnallekin hyödyllinen aktiivinen, hyvinvoiva kansalainen! Tuskinpa uusintaleikkauksenkaan jälkeen tämä ihminen on sen huonommin toimiva, kuin jos olisi odottanut siihen asti ensimmäistä leikkaustaan, pohtii Jyrki Laakso nivelyhdistyksestä.
Nivelyhdistyksen tiedotteessa kerrotaan 52-vuotiaasta erityisopettajasta Sirpa Teikarista, jolle tekonivelet ovat tuoneet suurta helpotusta.
– En varmasti olisi enää työelämässä mukana enkä eläisi normaalia elämää, jos en olisi saanut itselleni tekoniveliä molempiin polviin, Teikari sanoo.
Nivelyhdistyksen mukaan TtT Liisa Montin on tutkinut tekonivelleikkausten vaikutusta elämänlaatuun väitöskirjassaan ja siihen liittyneessä seurantatutkimuksessa. Kolmen vuoden seuranta-aikana tehdyt tutkimukset osoittivat, että tekonivelleikkaus parantaa leikatun henkilön elämänlaatua pitkäkestoisesti, kerrotaan tiedotteessa.
Mikä yhdistys?
Suomen Nivelyhdistys ry on valtakunnallinen, nivelsairaita tukeva potilasjärjestö, jonka tehtäviin kuuluu vertaistuki, tiedottaminen ja edunvalvonta. Nivelyhdistys palvelee kaikkia, joiden nivelsairaus voi aiheuttaa tekonivelleikkauksen tarpeen.
Lue Terve.fi:n juttu Työikäisten polviin ehkä jo liikaa tekoniveliä.
Lähteet: Terve.fi/Työikäisten polviin ehkä jo liikaa tekoniveliä, Suomen Nivelyhdistys ry:n tiedote 19.3.2013
Lue myös:
Nivelrikko sai uudet hoitosuositukset – tekonivel vasta viimeisenä vaihtoehtona
Polvi- ja lonkkanivelrikko, Käypä hoito -suositus (päivitetty 22.10.2012)