
Vuoden lääkärikouluttaja: Ongelmiin ei kannata jäädä rypemään
Ehkä lääkäri on kuin omenapuu. Aluksi vähän hontelo eikä lehtiäkään vielä näy.
Ehkä lääkäri on kuin omenapuu. Aluksi vähän hontelo eikä lehtiäkään vielä näy. Mitähän tästä oikein tulee, käy mielessä. Mutta kohta ovat oksat täynnä valkeita kukkia.
Tällaista vertausta terveyskeskuslääkäri Sirpa Sieppi (s. 1963) käyttää joskus kouluttaessaan nuoria lääkäreitä. Ehkä vertaus kuvaa myös häntä itseään paremmin kuin hyvin.
Ei nuorella lääketieteen kandidaatilla 1980-luvulla ollut vielä kokemusta sen kummemmin kuin muillakaan opiskelijoilla. Mutta hups vain, kun yhtäkkiä onkin kertynyt valkotakin taskuun vuosikymmenten kokemus ja näkemys.
Nuorten lääkärien yhdistys on juuri palkinnut Siepin Vuoden lääkärikouluttajana (2015). Vaikka tunnustus sai aluksi hivenen hämilleen, ajattelee Sieppi nyt, että kyllä siitä sopii olla ylpeä, että hänet on valittu hienon tunnustuksen saajaksi.
Kuva on otettu palkitsemistilaisuudessa. Kuva: NLY.fi.
Sirpa Sieppi
- Terveyskeskuslääkäri Rovaniemen terveyskeskuksessa.
- Yleislääketieteen erikoislääkäri (v. 2000), lääkärikouluttajan erityispätevyys 2015.
- Vuodesta 2004 tehnyt töitä myös virallisen kouluttajalääkärin roolissa.
Ei jäädä rämpimään ongelmiin
“Sieppaa Sirpalta hymy, ei ole vaikeaa!” Näin kirjoitettiin opiskeluaikoina kurssikuvastoon.
– Mie yritän aina ajatella, ettei ongelmien kanssa kannata lähteä rypemään vaan kannattaa ennemmin lähteä hakemaan ratkaisuja, sanoo Sieppi. Hän arvelee, että taipumus valoisaan ajatteluun lienee tullut sekä geeneissä että kasvatuksessa.
Myönteisyys huomattiin myös Vuoden lääkärikouluttajan valinnassa: Siepille annettiin kiitosta siitä, että hänellä on aina positiivinen asenne myös haastavien potilaiden kanssa.
- Lue myös: Psykiatrin ihan tavallinen torstai
Kaikkia voi lohduttaa
Potilastyössä Sieppiä kantaa ajatus siitä, että vaikkei kaikkia sairauksia voidakaan parantaa, voi kaikkia potilaita lohduttaa. Monesti terveyskeskuslääkärin käytettävissä olevilla keinoilla ongelma poistuu. Tai lääkäri lähettää ihmisen erikoissairaanhoitoon, jossa potilas saa tarvitsemansa avun.
– Lääketieteellinen hoitovastuu on edelleen lääkärillä, mutta kansansairauksien hoidossa ja seurannassa tärkein rooli on potilaalla itsellään. Myös hoitajan rooli on tärkeä.
Osa potilaista on niin tuttuja, että Sieppi on ehtinyt nähdä heidän elämässään tapahtuvan jos jonkinlaista. On menetetty läheisiä, on syntynyt uusia ihmisenalkuja. Osa potilaista on koskettanut niin syvästi mieltä ja sydäntä, ettei heistä halua kertoa julkisesti.
Pitkä polku terveyskeskuksessa
Sieppi sai lääkärinpaperit käteensä 1987 Oulun yliopistosta. Hän teki terveyskeskustöitä Posiolla ja Oulun seudulla, kunnes palasi takaisin juurilleen Rovaniemelle. Rovaniemen terveyskeskuksessa hän on työskennellyt yli 25 vuotta.
Minähän olenkin tavannut sinut jo aivan pienenä, kun äitisi kävi ultrassa, saattaa Sieppi sanoa nuorelle lääkärille, jota hän nyt kouluttaa.
- Lue myös: Terveyskeskusten määrä voisi puolittua
Äiti ja mummo saa näkökulmaa
Vaativassa työssä on auttanut se, että aina on ollut myös muuta elämää. Sieppi sanoo saaneensa perspektiiviä ja ammentavansa voimaa siitä, että on viiden lapsen äiti ja nykyään myös yhden lapsen mummo.
– Lapset pitävät virkeinä.
Työn plussia ja miinuksia
- Aika ei tahdo riittää kaikkeen. En kuitenkaan haluaisi vähentää esimerkiksi potilastyötä, koska olen mielestäni siinä parhaimmillani ja siihen olen saanut koulutukseni. Toisaalta haluan tehdä kunnolla myös kouluttajalääkärin työn ja pysyä ajan tasalla. Mutta ei ole todellista ajatella jotenkin, että aika loppuu kesken. Sehän on pahinta negativismia elämässä.
+ Todella mielenkiintoinen ja monipuolinen työ, jossa saa yhdistää medisiinan ja pedagogiset opinnot.
+ Tapaan paljon erilaisia ihmisiä. Ihmiset ovat hirveän mielenkiintoisia.
+ Nuorten lääkärien kautta pysyy katse koko ajan tulevaisuudessa.
Siepin tuleva viikko, suunnitelma:
Ma: Aamumeeting terveysaseman nuorten lääkäreiden kanssa. Konsultoitavat asiat. Päivä sekä hoitajien että nuorten lääkäreiden kunsultaatiolääkärinä. Vapaa-ajalla osallistujana iltakoulutuksessa, joka suunnattu avoterveydenhuollon lääkärien lisäksi myös sisätautilääkäreille.
Ti: Aamumeeting-nuorten lääkäreiden konsultoitavat asiat. Aamupäivä pitkäaikaissairaiden, monisairaiden (pääasiassa diabeetikkoja) kontrollivastaanottoa. Ruokatauko. Iltapäivä muuta vastaanottoa. Puhelut, konsultaatiot ja paperityöt.
Ke: Ap äitiysneuvolan vastaanottotyötä. Ruokatauko. Muuta vastaanottoa. Puheluita, konsultatioita, reseptejä. Tutortuokio erikoistuvan lääkärin kanssa. Vapaa-ajalla illalla osallistujana sisätautilääkäreiden iltakoulutukseen.
To: Aamu alkaa paperitöillä (ml. reseptit, konsultaatiot, lausunnot). Osallistuminen Oysin sisätautiklinikan viikkokoulutukseen videoteitse. Ap pitkäaikaissairaiden, monisairaiden kontrollivastaanottoa. Ruokatauko. Muuta vastaanottoa. Koulutusmeetinki: “Motivoiva haastattelu”.
Lue lisää lääkärien haastatteluita:
Antti Heikkilä: Miten vastarannan kiiski jaksaa?
Rankka menneisyys ei estänyt kasvamasta huippukirurgiksi
Ihmiselle pitää antaa mahdollisuus tulla kuulluksi, sanoo vanhuksia hoitava lääkäri