Terve.fi

Tutkimus: Videopelit voivat auttaa ADHD-lapsia

Tutkimus: Videopelit voivat auttaa ADHD-lapsia
Videopeli, joka vaikuttaa kognitiivisiin toimintoihin ja erityisesti nopeaan ongelmanratkaisuun, voi parantaa ADHD-lasten oireita, uusi tutkimus kertoo.
Julkaistu 22.2.2016

Videopeli, joka vaikuttaa kognitiivisiin toimintoihin ja erityisesti nopeaan ongelmanratkaisuun, voi parantaa ADHD-lasten oireita, uusi tutkimus kertoo.

Peli kehittää tarkkaavaisuutta

Uusi peli auttaa ADHD-lapsia olemaan tarkkaavaisempia, kertoo yhdysvaltalaistutkimus.

Tutkimusryhmän suunnittelema peli vaikuttaa siihen aivojen osaan, joka käsittelee monia informaatiovirtoja samaan aikaan.

– Peli vaatii pelaajaansa keskittymään koko ajan kahteen eri informaatiovirtaan, jatkuvasti kiihtyvällä nopeudella, pelin kehittäneen firman toimitusjohtaja, tohtori Edward Martucci kertoo Medscapelle.

Tutkimukseen osallistui 80 8–12-vuotiasta lasta kolmessa eri tutkimuskeskuksessa. Puolella lapsista oli ADHD-diagnoosi, toisella puolikkaalla ei ollut mitään psykiatrista diagnoosia.

Lapsia ohjeistettiin pelaamaan peliä tabletilla puoli tuntia päivässä ja viitenä päivänä viikossa kuukauden ajan.

Melkein kuin tavallinen peli

Perinteiset videopelit vaativat kyllä käyttäjältään keskittymistä, mutta pelikehittäjä Martuccin mukaan uusi sovellus keskittyy hyvin tarkasti vain tiettyyn aivojen osaan ja aktivoi neuroverkkoa tavalla, johon perinteiset pelit eivät pysty.

Pelissä käyttäjä ajeluttaa hahmoaan pitkin jatkuvasti muuttuvaa ja monimutkaistuvaa katua.

Samaan aikaan, muutaman sekunnin välein, ruutuun ilmestyy esineitä. Tämä pakottaa pelaajan välittömään reagointiin.

Rakenteeltaan peli onkin hyvin samankaltainen kuin perinteiset videopelit.

– Haluamme lasten näkevän teoksemme tavallisena pelinä, emme opetusohjelmana, Martucci huomauttaa.

”Maailman paras lääketieteellinen sovellus”

Peli osoittautui sekä hyödylliseksi että kiinnostavaksi.

Kiinnostavuus sai arvosanan seitsemän asteikolla yhdestä kymmeneen. Keskimäärin lapset pelasivat peliä kuukaudessa noin 9 tuntia.

– Kyseessä ei ole maailman paras peli, mutta todennäköisesti maailman paras lääketieteellinen sovellus, Martucci arvelee.

Erityistä olikin se, ettei kukaan jättänyt tutkimusta kesken. ADHD-lääkehoitotutkimuksissa jopa 15 prosenttia tutkittavista jättää tutkimusjakson kesken.

Tarkkaavaisuus ja työmuisti paranivat

Pelin tehokkuutta tutkijat arvioivat neljän eri mittarin perusteella.

Niitä olivat tarkkaavaisuus, työmuisti, impulsiivisuus ja vanhempien huomiot lapsen toiminnanohjauksesta arjessa.

– Kaikilla neljällä osa-alueella tapahtui merkittävää kehitystä, tohtori Martucci iloitsee.

Vanhemmistakin yli kolme neljästä näki, että pelistä oli lapselle ainakin jonkin verran hyötyä.

Myös terveyssovellukseen voi jäädä koukkuun

Pelissä on kuitenkin yksi huono puoli: moni vanhempi oli huolissaan siitä, yltyykö lapsen pelaaminen liiallisuuksiin.

Martuccin mielestä huoli on aivan aiheellinen. Hän kuitenkin huomauttaa, että myös lääkkeellisessä ADHD:n hoidossa on omat vaaransa.

Siitä, kehittyivätkö enemmän pelaavat paremmin kuin toiset, ei tutkimuksessa saatu selvyyttä.

– ”Annostus” on kuitenkin sellainen asia, jota aiomme tutkia tulevaisuudessa, Martucci sanoo.

Apua myös muihin aivotoiminnan häiriöihin

Peliyhtiö kehittelee hoitokeinoja myös muihin aivojen toimintaan liittyviin häiriöihin, kuten Alzheimerin tautiin, lievään autismiin, masennukseen ja aivovammaan.

– Teknologia voi olla vaihtoehto valtavirtaa olevalle lääkehoidolle, toki lääkärien hyväksymänä ja tukemana, Martucci maalailee.

Yhtiö haaveilee saavansa Yhdysvaltain elintarvike- ja lääkevirastolta virallisen hyväksynnän tuotteelleen. Samoin haaveissa on yhteistyö viraston kanssa.

Tällöin vielä tässä vaiheessa epävarmoille tutkimustuloksille voitaisiin kenties joskus saada varmistus.

Lähde: Medscape.com

Lue myös:

Kommentoi »