Pikaruoan epäterveellisyys ei ole mikään yllätys. Yhdysvaltalaistutkimuksessa kuitenkin havaittiin, että tuttujen ongelmien, kuten pitkäaikaissairauksien ja ylipainon, ohella roskaruoka heikentää koulumenestystä.
Pikaruokaa syövät jäljessä muita
Pikaruoan ahmiminen viidesluokkalaisena lupailee heikompaa koulumenestystä kahdeksasluokkalaisena, 8 544 yhdysvaltalaislapsen ruokailutottumuksia tarkastellut tutkimus kertoo.
Tutkimuksessa tarkasteltiin matematiikan ja luonnontieteiden osaamista sekä lukutaitoa.
Päivittäin pikaruokaa syövät kahdeksasluokkalaiset olivat terveellisesti syöviä ikätovereitaan selvästi jäljessä kaikissa oppiaineissa.
– Tulos on selkeä: pikaruoan syöminen on yhteydessä heikentyneeseen koulumenestykseen lapsilla, Ohion ja Texasin yliopistojen tutkijat kertovat Reutersille.
- Aiheesta myös: Pikaruokaa lapselle – näiden sairauksien riski kohoaa
Ravintoainepula tyhmentää
Pikaruoka haittaa koulumenestystä todennäköisesti sen takia, että siinä on vain vähän ravintoaineita, erityisesti tarpeellista rautaa.
Toisaalta pikaruoan korkea rasvan ja sokerin määrä puolestaan heikentää keskittymiskykyä ja reaktioaikaa.
Tutkimuksen mukaan pikaruoan vaikutus koulumenestykseen oli selvä. Edes fyysisen aktiivisuuden, television katsomisen tai sosioekonomisen statuksen ottaminen mukaan tarkasteluun ei muuttanut tuloksia.
Lähteet:
Lue myös:

