Sairaudet

Napanuoran katkaisun viivyttäminen voi ehkäistä vastasyntyneen anemiaa

Vastasyntyneen napanuoran katkaisussa ei kannata hötkyillä.

26.3.2007 Terve.fi

Kanadalaistutkijoiden suorittaman meta-analyysin mukaan vastasyntyneen napanuoran katkaisussa ei kannata hötkyillä.

Selvityksen valossa napanuoran katkaisun viivyttäminen ainakin pari minuuttia parantaa vauvan veren rautapitoisuutta ja ehkäisee näin vastasyntyneen anemiaa. Eräiden aikaisempien tutkimusten mukaan napanuoran katkaisun viivyttäminen voi olla hyödyksi esimerkiksi keskosvauvoille. Kanadalaisten tekemässä analyysissä käytiin läpi useita aikaisempia aiheesta tehtyjä tutkimuksia ja yhdistettiin niistä saatuja tuloksia.

Selvitys julkaistiin Journal of the American Medical Association -lehdessä maaliskuussa. Tutkimuksen tulokset eivät kuitenkaan ole vakuuttaneet kaikkia asiantuntijoita. Yksimielisiä kuitenkin ollaan siitä, että aiheesta tarvittaisiin lisää laajempia tutkimuksia.

Käytäntö napanuoran katkaisussa vaihtelee maailmanlaajuisesti. Yleensä kehittyneissä maissa napanuora katkaistaan heti lapsen synnyttyä. Kehitysmaissa käytäntö on vaihtelevampaa ja napanuoran katkaisu myöhemmin on yleistä.

Lähde: HealthDay News 20.3.2007

Lue lisää:

Lääkärikirja: Anemian oireet, aiheuttaja ja hoito

Mitä sirppisoluanemia on?

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt