Treeni ja ravinto

Miksi polvet kipeytyvät juostessa?

2.6.2006 Terve.fi

Kysymys

Olen aloittanut lenkkeilyharrastuksen ja innostunut siitä kovasti. Olen juossut pururadalla muutaman kuukauden, mutta halusin hieman vaihtelua ja vaihdoin reittiäni. Muutaman lenkin jälkeen polveni kipeytyivät ja arastelen seuraavalle lenkille lähtöä. Voiko syynä olla alusta, jolla juoksen? Uudella lenkkireitillä on melko paljon asvalttiosuuksia.

Vastaus

Vastaaja Mari Sainio
Liikunnanohjaaja

Syy polvien kipeytymiseen löytyy varmaankin juuri alustasta. Pururata joustaa ja toimii ikään kuin ylimääräisenä ilmatyynynä juostessasi, kun taas asvaltti tai kova hiekkapohja ei anna juuri periksi. Ongelma on kuitenkin ratkaistavissa. Tarvitset juoksutossuihisi hieman lisää ominaisuuksia, todennäköisesti lisävaimennusta tai pronaatiotukea.

Marssi asiantuntevaan urheiluliikkeeseen ja kerro tilanteestasi. Asiantuntijat osaavat valita sinulle oikeanlaiset tossut ja sitten vain juoksumatolle kokeilemaan!

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt