Hyvinvointi

Kohta 3-vuotiaan unenmäärä

14.8.2010 Terve.fi
Kysymys

Hei!

Minulla on 2v 10kk tytär, joka nukkuu mielestämme todella vähän! Tyttö nukahtaa poikkeuksetta n. klo 21.30, vaikka laittaisimme hänet sänkyyn esim. 20.30. Herääminen on sitten taas 6.-6.45. Heti herättyään tyttö kömpii väliimme “mammiskelemaan” puoleksi tunniksi ja haluaa sitten nousta ylös. Useimmiten hän herää vähän jälkeen 6. Unta on siis kertynyt tuossa kohtaa se 8 tuntia! Päiväunille tyttö menee silmät ristissä, todella väsyneenä ja nukkuu max 2 tuntia, yleensä reilun tunnin. Emme anna hänen nukkua enää klo 15 jälkeen, jotta illalla nukkumaan meno ei venyisi liikaa. Ilman päiväunia päivä olisi melko itkuinen (on kokeiltu).

Meillä on aamiaiset, lounaat, välipalat jne., ulkoilua on lähes joka päivä kolme kertaa; aamulla, päivällä ennen päivällistä ja päivällisen jälkeen. Joskus jäämme sisälle, jos leikit ovat pahasti kesken. Tyttärelläni on paljon ikäistään leikkiseuraa.

Mielestäni tyttö on välillä todella väsynyt. Iltaisinkin esim. klo 19 aikaan ja yritämme kiireellä mennä ajoissa nukkumaan, mutta silti hän nukahtaa vasta 21.30! Mikä ihme tyttöä pitää hereillä? Iltarutiinikin on mielestämme järkevä, unisatu ja sitten aletaan nukkumaan. Joskus tyttö haluaa selata kirjaa ennen kuin nukahtaa.

Meille on tuota pikaa syntymässä toinen lapsi. Tyttö, kun jäi pois päiväkodista pari kk sitten, nukkuminen on muuttunut sen jälkeen. Olemme melko neuvottomia… Vai onko tyttömme kuitenkin vain “vähäuninen”? Vaikka on välillä todella väsynyt päivisin…

Vastaus
Vastaaja Sari Metsäkivi
Perheenäiti, opettaja

Lasten unen tarve tosiaan on aika yksilöllistä. Keskimäärin 2–3-vuotiaat tarvitsevat unta noin 12t / vuorokaudessa, eli siihen nähden tyttärenne tosiaan nukkuu vähänlaisesti. Toisaalta kerrot, että hän nukkuu koko yön yhtäjaksoisesti, eli unet ovat todennäköisesti hyvin makeat ja virvoittavat.

Unen vähyydestä ei tarvitse kantaa huolta, jos tyttö on päivän virkeä ja normaali itsensä, ja väsähtää vasta illalla. Kerrot kuitenkin, että hän on välillä mielestäsi todella väsynyt. Luottaisin havaintoosi ja vaistoosi – tyttö tosiaan saattaa tarvita unta hieman enemmän.

Vaikea arvailla, mikä tyttöä pitää iltaisin hereillä. Kuulostaa siltä, että teillä on hyvät ja selkeät päiväpuuhat. Ehkä kiinnittäisin eniten huomiota iltaan: Kokeilkaa viettää viikon tai parin verran mahdollisimman rauhallisia ja hiljaisia iltoja. Pitäkää telkkari, radio ja musiikki pois klo 18 lähtien ja tehkää yhdessä vain rauhallisia asioita esim. lueskelkaa ja jutustelkaa. Puuhatkaa mahdollisimman hidastempoisesti. Syökää iltapala vasta vähän ennen hampaiden pesua – sopivan täysi maha rauhoittaa kummasti. Älkää antako illalla enää mitään sokeripitoista syötävää tai juotavaa, ettei lapsi virkisty.

Ja sitten vain rauhassa hämärään huoneeseen pötköttelemään! Ehkä tyttö parin viikon kuluessa oppii asettumaan yöpuulle hieman varhemmin.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt