
Suomalaisnaiset pitävät naisellisemmista miehistä
Suomessa naiset suosivat alfaurosten sijaan kasvoiltaan naisellisempia miehiä, kertoo tuore tutkimus.
Alunperin Biology Letters -tiedelehdessä julkaistujen tutkimustulosten mukaan kulttuureissa on eroja siinä, millaisia kasvoja pidetään viehättävinä.
Tutkimuksessa selvitettiin, kuinka viehättävinä naiset pitivät kasvoja, jotka kielivät joko korkeasta testosteroni- tai stressihormonitasosta.
- Suomalaisten kannalta mielenkiintoinen havainto on, että suomalaiset naiset suosivat korkeasta testosteronitasosta kertovia piirteitä vähemmän kuin naiset muualla maailmassa. Tämä tarkoittaa sitä että Suomessa naiset suosivat naisellisempia miehiä kuin muualla maailmassa, tutkija Markus Rantala Turun yliopistosta kertoo.
Tutkimukseen osallistui lähes 3 000 naista 13 maasta.
Lähde: Kaleva
Lue myös:
Millainen mies sinä olet? Viisi erilaista miestyyppiä