Suomalaistutkijoiden mukaan heti nivelreuman alkuvaiheessa aloitetun monilääkehoiton hyödyt ovat kauaskantoisemmat kuin on tiedetty. Näin hoidettujen nivelet ovat paremmassa kunnossa vielä vuosikymmenen päästä, he raportoivat Arthritis Research and Therapy -lehdessä.
Tätä ennen yhdistelmähoidon tehon on varmistettu ulottuvan vain viiden vuoden päähän.
Vappu Rantalaiho ja tutkimusryhmä laittoivat 97 tuoretta nivelreumapotilasta metotreksaatin, sulfasalatsiinin, hydroksiklorokiinin ja prednisolonin yhdistelmälääkitykselle ja vertasivat heitä 98 vain sulfasalatsiinia saaneeseen. Lääkitykset kestivät kaksi vuotta, minkä jälkeen potilaiden lääkitykset vapautettiin. Osa sulfasalatsiinia käyttäneistä sai myös prednisolonia.
Yhdistelmähoitoa saaneiden pienissä nivelissä havaittiin röntgenkuvissa vähemmän vaurioita kuin yhdellä lääkkeellä hoidettujen. Lisäksi ainoastaan 13 %:lla yhdistelmälääkityistä ja 28 %:lla pelkkää sulfasalatsiinia saaneista oli erosiivisia nivelrikkomuutoksia raajojen suurissa nivelissä yhdentoista vuoden kuluttua hoitojen aloittamisesta.
Tulokset tukevat nykyisiä hoitokäytäntöjä.
Lähde: Arthritis Research and Therapy 2010
Lisätietoa nivelreumasta:
Lääkärikirja: Nivelreuman oireet ja hoito
Kunnon apuväline säästää niveliä
Uutisia nivelreumasta:
Nivelreuma on diabeteksen veroinen vaara sydämelle
Naiset kärsivät nivelreumasta miehiä enemmän