Sairaudet

Lisätietoa influenssan leviämisestä

Influenssapotilaan pärskimät virusmäärät ovat suurimmillaan 2-3 päivää oireiden alkamisesta ja tuolloin tauti myös leviää tehokkaimmin.

3.5.2010 Terve.fi

Oireettomat influenssapotilaat eivät ole niin pahoja taudin levittäjiä kuin on luultu. Vain yksi seitsemästä tartunnan saaneesta levittää influenssaviruksia ennen oireiden alkamista.

Yhdysvaltalaistutkijoiden tulokset viittaavat siihen, että influenssapotilaan pärskimät virusmäärät ovat suurimmillaan 2-3 päivää oireiden alkamisesta ja tuolloin tauti myös leviää tehokkaimmin.

Jos potilaat malttaisivat pysytellä kotioloissa noin vuorokauden kuumeen laskemisesta, kahdeksan potilasta kymmenestä ei enää levittäisi tautia normaalielämään palatessaan, tutkijat arvioivat.

Tulokset julkaistiin Journal of Infectious Diseases -lehdessä.

Lähde: The Journal of Infectious Diseases 2010;201:1509-151

Lue lisää:

Lääkärikirja: Influenssan oireet ja hoito

Influenssarokotus kannattaa

10 kysymystä influenssarokotteesta

Lasten influenssarokotukset ovat tehokkaita

Influenssarokotus hyödyksi keuhkoahtaumapotilaille

Influenssan aiheuttamat kuolemat lisääntyneet

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt