JAMA Psychiatry -lehden mukaan aivovammapotilaiden itsemurhakuolleisuus on noin kolme kertaa suurempaa kuin muun väestön. Heidän riskinsä menehtyä onnettomuuksissa ja ulkoisista syistä johtuviin vammoihin on nelinkertainen. Samoin väkivaltakuolemat ovat heillä neljä kertaa yleisempiä kuin muussa väestössä.
Kuolleisuus on suurta etenkin potilailla, joilla on aivovamman lisäksi päihde- ja mielenterveysongelmia, joten osa kuolemista voisi olla estettävissä näitä ongelmia hoitamalla. Tutkijat toivovatkin, että lääkärit kiinnittäisivät nykyistä enemmän huomiota aivovammapotilaiden psyykkisiin ongelmiin.
Tutkimus perustui runsaan 200 000 vuosina 1969–2009 traumaattisen aivovamman saaneen ruotsalaisen sekä yli 2 miljoonan samanikäisen verrokin rekisteritietoihin. Tutkimuksesta rajattiin kuolemat, jotka tapahtuivat puolen vuoden sisällä aivovammasta.
Uutispalvelu Duodecim
Lähde: JAMA Psychiatry 2013
Copyright Duodecim 2014
Lue myös:
Aivovammat voivat johtaa lisäksi aivohalvauksiin
Kaatumisen aiheuttamat aivovammat yleistyneet Suomessa

