Sairaudet

Vatsakipu - 28510

28.11.2008 Terve.fi
Kysymys

Kai Klintrup

Kysyn: Kipu koskee vatsan oikeata pulta, lähellä kylkiluiden alareunaa. Kipu vaikuttaa joskus, myös selkään. En käytä lainkaan alkoholia, en tupakoi, Neskahvia juon kerran päivässä. Aamiusin Möllerin kalamaksaöljyä. Tuntuu joskus siltä, että mielialalla olisi jotain yhteyttä tähän vaivaan. Ainoa lääkitys on Simvastatin ratiopharm 20 mg. Olen 78 vutta ja vielä monessa mukana. Vältän rasvasia ruokia ja käytän raasteita.

Kiitillisuudella odotan vastaustanne.

Vastaus
Vastaaja Kai Klintrup
yleis- ja vatsaelinkirurgian erikoislääkäri

Oikeanpuoleinen ylämahakipu, joka säteilee selkään, on tyypillinen sappikivikohtaus. Kohtaus alkaa usein aterian jälkeen ja kestää minuuteista tunteihin. Sappikivet on helppo todeta ultraäänellä. Jos sappikivet todetaan ja potiaalla on niistä aihutuvia oireita, kannattaa sappirakko poistaa. Korkea ikä ei ole este leikkaukselle, jos ei ole esimerkiksi vaikeaa sydän- tai keuhkosairautta.

Kannattaa miettiä, milloin kipua esiintyy ja olisiko esimerkiksi jokin tietty ruoka-aine oireiden taustalla (kaali tai omena esimerkiksi). Suositteleen hakeutumista lääkärin vastaanotolle ja ultraäänitutkimusta. Mahan tähystys kannattaa tehdä, jos ultraäänellä ei löydykään selitystä oireille. Verikokeista suosittelen pienen verenkuvan (hemoglobiini) lisäksi maksa-arvojen tarkistamista.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt