Päänsärkyoireeni viittaa mielestäni migreeniin, joka alkoi n. neljä vuotta sitten. Olen tullut toimeen tuon ajan, koska “kohtaukset” ovat ilmestyneet niin harvoin eli 1-4 kuukauden välein. Migreeni alkaa voimistuvasta päänsärystä, joka pahenee sietämättömäksi. Samalla minulla on erittäin oksettava olo, mutta en ole kuitenkaan oksentanut kahteen vuoteen. Kohtaus kestää ensioireista lähtien 2-4 tuntia. Elän varsin liikkuvaista elämää, eikä minulla ole mahdollisuutta mennä lepoasentoon (kärsimään) migreenin ajaksi keskellä päivää. En keksi mitään syy-yhteyttä migreenikohtauksilleni, vaan kun ne alkavat, ne täytyy vain kestää.
1. Onko tällainen harvoin esiintyvä, mutta erittäin tuskainen migreeni liian heppoista laatua oleva, että lääkkeitä saisi/kannattaisi hankkia?
2. Jos lääkkeitä saa, onko olemassa sellaista migreenilääkettä, joka alkaa vaikuttaa nauttimisen jälkeen nopeasti (n. 15 minuutissa)?

Kuvaamasi päänsärkykohtaukset sopivat migreeniin, mutta varma diagnoosi edelyttää käyntiä lääkärin vastaanotolla. Migreenikohtaukset kannattaa aina hoitaa ja etenkin tuskaiseen migreeniin kannattaa hankkia tehokas lääkitys. Migreenin hoitoon käytetään yleisimmin särkylääkkeitä ja triptaaniryhmän lääkkeitä. Suun kautta nautitun särkylääkkeen vaikutus ilmenee nopeammin, mikäli lääke on veteen liotettavassa muodossa. Myös särkylääkkeen kanssa samanaikaisesti nautittu pahoinvointilääke voi nopeuttaa suun kautta nautitun lääkkeen vaikutusta. Mikäli särkylääkkeen annostelee peräpuikkona, on vaikutuksen ilmeneminen suun kautta annosteltua lääkitystä nopeampaa. Migreenin täsmälääkkeistä (triptaaneista) on olemassa tabletteja nopeammin vaikuttavia lääkemuotoja, eli nenäsumutteita, peräpuikko ja pistoslääke. Marja Repo-Outakoski, neurologian erikoislääkäri