Sairaudet

suuseksin jälkitoimenpiteet

14.12.2005 Terve.fi
Kysymys

Poikani harrasti Thaimaassa prostioidun kanssa suojaamatonta suuseksiä > kun palaa menee tietenkin tutkimuksiin, mutta miten suuteleminen (jos nyt tyttöystävää on kun palaa) tässä tilanteessa . Jos on HIV; nielutippuri tai klamydia suussa, mikä on tartunta vaara ? Mitä kokeita kannattaa ottaa ,jos terv.keskus ei ole kovin kokenut tällaisessa tilanteessa ?

Vastaus
Vastaaja Ville Lehtinen
sisätautien ja infektiosairauksien erikoislääkäri

HIV voi tarttua suojaamattomassa suuseksissä, mutta tartunnan riski on pienempi kuin tavanomaisessa yhdynnässä. HIV-testaus on suositeltavaa ja mikäli matkalta palattua on negatiivinen on syytä kontrolloida vasta-aineet vielä 3 kuukauden kohdalla. HIV-infektio ei tartu tavanomaisessa suutelussa, mikäli limakalvot ovat ehjät, eikä tätä tarvitse siis varoa.

Myös muut sukupuolitaudit voivat tarttua suuseksin yhteydessä. Näiden suhteen kuitenkin oireet (onko nielutulehdusta?) määräävät tutkimustarpeen. Mikäli todetaan nielutulehdus on syytä tarkistaa myös tippuriviljely tavanomaisen nieluviljelyn lisäksi.

Ville Lehtinen, infektiolääkäri

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt