Vuonna 2000 leikattu rintasyöpä Diagnoosi C50.41 Ca duktale mammae1. dx. T1N1 gradus II, ER+,PR+ 10/2000 oikean rinnan ab- laatio ja ja kainalon evakuaatio. PAD lobulaarinen pT1 (15mm) karsinooma gradusIII. N1 (1/23) reseptorit positiiviset. Olen menossa mammografiakuvaukseen ja tappelun jälkeen myös ultraäänikuvaukseen koska arpikudokseen on tullut kohta joka on al- kanut kipuilla. Myös vasemmassa rinnassa on kohta joka tuottaa aika ajoin kovaakin jomotusta. Taistelin aikanani 5 kuukautta päästäkseni leikkaukseen ja siksi en luota enää mammografiaan. Minulle on sa- nottu että tämä syöpätyyppi voi tulla 30% toiseenkin rintaan. Onko siis huoleen aihetta. Syön antiestrogeeniä 5 vuotta. Nyt olen menossa 3 vuotis tarkastukseen. Mitä teen jos tarkastukset säästötoimien vuoksi lopetetaan. Tätini on kuollut rintasyöpään ja serkkuni leikattu, meillä on suvussa kuulemma syöpägeeni. Onko aihetta huoleen vai olenko vain liian negatiivinen?

Sinulta on jo leikattu rintasyöpä ja käyt syöpälääkärin vastaanotolla seurantakäynneillä. Sairastumisestasi on jo useita vuosia, eikä taudin uusiutumia ole havaittu. Tämä on hyvä asia.Jos suvussasi on todettu rintasyöpägeeni, niin on mahdollista testata, onko Sinullakin tuo sama geeni. Keskustele siitäsyöpälääkärisi kanssa. Seurantamenetelmänä ei käytännössä ole mammografiaa ja röntgenlääkärin tekemää ultraäänitutkimusta parempia vaihtoehtoja, kallis magneettitutkimus ei varmuudella hyödyttäisi Sinua lainkaan.
Elina K. Nieminen, LL, Yleis- ja plastiikkakirurgian erikoislääkäri, Oulun yliopistollisen sairaalan rintasyöpäkirurgian vastuulääkäri