
Uutta tietoa lääkeaineiden käytön ja eturauhassyövän yhteydestä
Eturauhassyövän ja lääkeaineiden välistä yhteyttä on selvitetty. Tiesitkö, että näitä lääkeaineita käyttävillä esiintyy vähemmän eturauhassyöpää?
Eturauhassyöpää esiintyy vähemmän kolesterolilääkkeitä, finasteridia ja diabeteslääkkeitä käyttävillä henkilöillä kuin muulla väestöllä, osoittaa lääketieteen lisensiaatti Teemu Murtolan väitöstutkimus.
Työssä havaittiin, että eturauhassyöpää esiintyi merkittävästi vähemmän miehillä, jotka käyttivät statiini-kolesterolilääkkeitä. Erityisesti levinnyttä eturauhassyöpää, joka on syövän vaarallisin tyyppi, oli vähemmän statiinien käyttäjillä. Niiden vaikutuksia syövän kehitykseen pitää selvittää lisätutkimuksilla ja kliinisillä hoitotutkimuksilla.
Riski saada varhaisessa vaiheessa oleva eturauhaskasvain vaikuttaa pienenevän myös finasteridin käytön myötä, jolla hoidetaan eturauhasen hyvänlaatuista liikakasvua. Yli neljä vuotta lääkettä käyttäneillä esiintyi enemmän aggressiivista eturauhassyöpää, mikä vaatii lisätutkimuksia.
Lisäksi eturauhassyöpää havaittiin vähemmän diabeteslääkkeitä käyttävillä miehillä. Syyksi arvellaan diabeteksesta johtuvaa alentunutta miessukuhormonitasoa. Ilmaantuvuuden aleneminen oli samanlainen kaikilla diabeteslääketyypeillä.
Tutkimusaineistona oli 50 000 miehen verrokkiryhmä ja 23 000 henkilön kohorttiryhmä eturauhassyövän seulontatutkimukseen osallistuneista miehistä. Työssä verrattiin todettujen eturauhassyöpien määriä ja ominaisuuksia lääkeaineita käyttäneiden ja muun väestön välillä.
Oireettoman eturauhassyövän seulontaan käytetty PSA-testaus vaikuttaa merkittävästi yleisemmältä lääkkeitä säännöllisesti käyttävien miesten keskuudessa. Kohorttiaineistossa havaittua yhteyttä lääkkeiden käytön ja syövän alentuneen ilmaantuvuuden välillä ei nähty verrokkiaineistossa finasteridin ja statiinien osalta. Levinnyttä eturauhassyöpää esiintyi kuitenkin merkittävästi vähemmän statiinien käyttäjillä myös väestötasolla.
LL Teemu Murtolan väitöskirja ”Prostate cancer incidence among men using statins, finasteride or antidiabetic drugs” (Statiinien, finasteridin tai diabeteslääkkeiden käytön yhteys eturauhassyövän ilmaantuvuuteen) tarkastetaan Tampereen yliopistossa 18.12.2009.