
Kasvikset maistuvat koululaisillekin hymynaaman muodossa
Koulutien taas alkaessa kannattaa panostaa siihen, mitä reppuselät suuhunsa pistävät. Terveelliset välipalat tuovat päivään puhtia, ja kylläisenä ei karkeille ja muille herkuille jää tilaa. Painonvartijat muistuttavat ostamaan kotiin vain sellaisia ruokia, joita haluaa lapsensa syövän.
Koululaisten välipalaksi sopivat hyvin värikkäät vihannekset, hedelmät ja erilaiset leivät sekä vähärasvaiset leivänpäälliset, jogurtit, viilit ja maito. Vaihtelua välipaloihin saa esimerkiksi wrapeista, lämpimistä voileivistä tai vaikka pizzapannarista. Jos kasvikset eivät muuten mene kaupaksi, asettele ne Painonvartijoiden ohjeen mukaan lautaselle hymynaaman muotoon.
Välipalat kannattaa tehdä niin valmiiksi, että niiden nauttiminen koulupäivän jälkeen on helppoa. Maito ja Terveys ry:stäkin vinkataan, että myös hedelmät ja vihannekset voi pilkkoa valmiiksi rasioihin jääkaappiin, mikäli tuntuu, etteivät ne muuten tule syödyksi.