Terveys

Homoavioliitoille tukea lääketieteen opiskelijoilta

20.5.2013 Terve.fi

- Ei ole terveydellisiä argumentteja sille, että avioliitto määriteltäisiin vain miehen ja naisen väliseksi, toteaa AMSA:ta (The Australian Medical Students’ Association) vetävä Ben Veness järjestön tiedotteen mukaan.

Veness sanoo, että lhbti-ihmisillä on muita isompi riski esimerkiksi itsemurhaan, masennukseen ja huumeriippuvuuksiin. Epätasa-arvoinen avioliittolainsäädäntö voi lisätä riskejä, todetaan australialaisen lääketieteen opiskelijajärjestön tiedotteessa.

“Tasa-arvoinen laki vähentää stressiä”

Saman on pannut merkille lääketieteen opiskelija Niko Nousiainen, kansallinen seksuaaliterveysvirkailija Suomen Medisiinariliiton ulkoasiainvaliokunta FiMSIC:stä. Medisiinariliitto on suomalaisten lääketieteen opiskelijayhdistysten koulutus- ja edunvalvontaliitto.

Nousiainen kirjoittaa Helsingin Sanomien mielipiteissä, että tasa-arvoinen avioliittolaki vähentää seksuaalivähemmistöjen kokemaa psyykkistä stressiä.

Nousiaisen mukaan seksuaalivähemmistöjä edustavat pariskunnat ovat nyt Suomessa juridisesti epätasa-arvoisessa asemassa verrattuna muihin: esimerkiksi kun toinen osapuoli kuolee, ei toista kohdella leskenä, joten pahimmassa tapauksessa edesmenneen kumppanilla ei ole edes oikeutta jäädä asumaan yhteiseen asuntoon.

Suomi on poikkeus Pohjoismaista, kirjoittaa Nousiainen. Muissa Pohjoismaissa tasa-arvoinen avioliittolaki on voimassa.

- Toivottavasti eduskunta kuuntelee kansan tahtoa ja ottaa askeleen kohti oikeudenmukaisempaa Suomea, toivoo Nousiainen.

Mitä itse ajattelet? Onko avioliittolain muuttamiselle terveydellisiä perusteita? Skrollaa alas ja kommentoi.

Lähteet: IFMSA, AMSA, Helsingin Sanomat

Lue myös:

Homoliitot edistävät terveyttä

Kuka on homoseksuaali, ja mitä väliä sillä on

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt