Sairaudet

Sammas vauvan suussa

27.6.2008 Terve.fi
Kysymys

Vajaan 2kk:n ikäisellä pojallamme on suussa sitkeästi sammasta. Hän on joutunut syömään 2 ab-kuuriakin hinkuyskän vuoksi, mikä ei varmaankaan ole auttanut asiaa. Olen tuskaillut asian kanssa, koska mielestäni imuote on ab-kuurien myötä huonontunut. Vauva ei enää ime niin tehokkaasti, vaikka ruokaa tarpeeksi saakin. Ilmaa menee enemmän otteen “irrotessa” lähes joka imulla. Olen kokeillut Daktarinia ja se on mielestäni auttanut imuotetta, mutta ei ole poistanut sammasta kokonaan. Voiko minun ruokavaliolla olla osuutta myös asiaan? Makeannälkä on ollut ihan hirmuinen synnytyksen jälkeen ja karkkia tulee syötyä aika usein… Esikollakin oli sammasta lähes alusta asti, kunnes imetys päättyi ja siirtyi korvikkeelle.. sitä myötä hävisi sammaskin.

Hinkuyskän sivussa oli myös molemmin puolinen korvatulehdus. Eikös vajaa 1kk:n ikäisellä korvatulehdus ole aika harvinaista? Voiko tästä päätellä, että taipumus korvien tulehdukseen on aika suuri tulevaisuudessakin?

Kiitoksia hyvästä palstasta!

Vastaus
Vastaaja Jarmo Salo
LT, lastentautien erikoislääkäri

Antibiootit ovat merkittävin sammakselle altistava tekijä. Antibiootit tappavat taudinaiheuttajien lisäksi suun vaaratonta normaaliflooraa, minkä seurauksena sammakselle tulee tilaa kasvaa. Joskus sammas voi aiheutta kipua ja hankaluutta lapsen suuhun, mikä voi haitata syömistä. Äidinmaito suojaa lapsen limakalvoja. Äidin ruokavaliolla ei ole käytännössä merkitystä, eikä imettävän äidin tarvitse lapsen sammaksen vuoksi aloittaa karkkilakkoa. Myös välikorvatulehdus haittaa lapsen imemistä. Mikäli lapsi saa riittävästi ravintoa (paino nousee) eikä tunnu selvästi kärsivän sammaksesta, siitä ei kannata ottaa suurta stressiä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt