Olen 23v kamppailulajeja harrastava mies. Hieman yli vuosi sitten oikean jalkani isovarpaan tyvinivel vääntyi ensimmäistä kertaa harjoituksissa. Vamma parani levolla itsestään n. viikossa, enkä käynyt asian tiimoilta lääkärillä. Kaksi kuukautta sitten sama nivel vääntyi uudelleen (nopea tilanne, en ole varma että miten), ja tälläkertaa siinä todettiin nivelkapselin repeymä (ultraäänessä). Varpaan taivuttaminen ääriasentoihin (etenkin alas) tekee kipeää ja nivelessä on hieman turvotusta, mutta normaalielämää se ei häiritse. Lääkäri sanoi että asiaa seurataa 3kk, jonka jälkeen ortopedi tutkii asiaa tarkemmin mikäli nivel ei parane itsestään. Eli: jos jalka menee leikkaukseen, onko itse leikkaus itsessään iso operaatio, onko mahdollisuus että nivel tulisi vielä ehjäksi (harrastuksen jatkaminen), ja kuinka pitkä toipilasaika kyseisessä operaatiossa yleensä on?

Tapauksessasi voisi harkita alkuun myös konservatiivista (ei-lääkkeellistä & ei-leikkauksellista) hoitoa. Isovarpaan, jalkaterän ja nilkan voi olla mahdollista saada toimivammaksi ja kivuttomammaksi sitä oikein ja oikeaan suuntaan käsin hoitamalla. Näitä tulee aikaajoin ja tavallisesti hoitovaste on hyvä.
Leikkauksien tarkemmat laajuudet, toipumisajat ja hoitovaste ovat aina yksilöllisiä. Tutkiva lääkäri osaa antaa sinulle parhaan vastauksen tähän.
Ystävällisin terveisin,
Jani Mikkonen D.C. kiropraktikko