Sairaudet

patti peräsuolessa

20.6.2010 Terve.fi
Kysymys

Hei

Olen 36 v nainen. Olen reippaasti ylipainoinen ja kärsin välillä peräpukamista,joita olen hoitanut apteekista saatavilla voiteilla. Ongelmani on että noin vuosi,ehkä kauemminkin,huomasin peräsuolessani pienen,nuppineulanpään kokoisen patin. Silloin kun sen ensimmäistä kertaa huomasin niin se oli mielestäni lähempänä peräaukkoa. Ihan kuin se olisi nyt siirtynyt pidemmälle,etusormen pituuden verran. Tiedän sen siitä kun olen hoitaessani peräpukamiani koittanut työntää pukamia sisään ja laittanut rasvaa myös sinne.

Mahani on yleensä toiminut hyvin,mutta nyt puoli vuotta ollut tavallista löysemmällä tai lähemmäs ripulilla. Tosin se voi johtua myös jostain muustakin. Poskessani,sisäpuolella, on myös pieni nuppineulanpään kokoinen patti,ollut kai lähemmäs vuoden kohta. Kielen sivutkin olivat tosi röpelöiset,kävin niitä näyttämässä lääkärillä ja multa otettiin verikokeita joista näkyi oliko vitamiinin puutosta,ei ollut. Voiko tuo patti peräsuolessa olla syöpää vai onko sille myös joku muu selitys? Haaveilen kovasti toisesta lapsesta ja työn alla se onkin,mutta voinko jatkaa vauvan yrittämistä turvallisella mielin vai pitäisikö ne jättää toistaiseksi? Ikää jo kuitenkin on ja enkä haluaisi vauva asiaa enää kovin lykätä.

Sähköpostin välityksellä on tietysti mahdoton mitään varmaa sanoa,mutta jos jotain kuitenkin.

En polta,en juo alkoholia eikä suvussani ole ollut syöpää.

Kiitos

Vastaus
Vastaaja Ilkka Kuisma
Sisätautien ja yleislääketieteen erikoislääkäri

Valitan vastauksen myöhästymistä. Se johtuu siitä, ettei tietokoneohjema jostain syystä noteerannut ilmoittamaani loma-aikaa.

Todennäkösimmin peräsuolen nystermä on hyvänlaatuinen limakalvomuutos, kun se ei vuodessa ole kasvanut. Ehkä ensin havaisemanne limakalvomuutos on hävinnyt ja uusi tullut syvemmälle. Sama koskee poskenne limakalvomuutosta. Posken limakalvo on harvoin aivan sileä jo sen vuoksi, että se on hampaiden lähellä ja joutuu ruokaa purressa usein tekemisiin hampaiden kanssa. Jotta peräsuolen nystermästä saisi varman diagnoosin, pitäisi siitä ottaa näyte patologille tai ainakin suorittaa peräsuolen tähystys, proktoskopia

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt