Sairaudet

Lääkkeestä apua?

27.5.2003 Terve.fi

Kysymys

Viisivuotias poikani oppi kuivaksi vajaa vuosi sitten, mutta hän on kastellut sen jälkeenkin parina yönä kuukaudessa. Hän on luonteeltaan varsinainen vilpertti, eikä ole esim. suostunut käyttämään kasteluhälytintä. Naapurin lapselle on aloitettu yökasteluun jokin lääke, joka kuulemma auttaa. Tarvitseeko minunkin lapseni lääkitystä?

Vastaus

Vastaaja Jarmo Salo
LT, lastentautien erikoislääkäri

Koska lapsesi kastelu on satunnaista, eikä hän ilmeisestikään ole vielä valmis pitkäjänteiseen hoitoon, hoitoyrityksistä on todennäköisesti enemmän haittaa kuin hyötyä. Yökastelulla on taipumus korjaantua itsestään, eikä sen hoitamatta jättämisestä seuraa lapsellesi mitään vahinkoa, joten mikäli vain kärsivällisyytesi riittää, on viisainta odottaa hänen kasvavan. Jos poikasi kastelu liittyy joihinkin tiettyihin tilanteisiin, sitä voi yrittää ehkäistä välttämällä tällöin iltajuomista tai antamalla lapselle illalla öistä virtsaneritystä vähentävää lääkettä.

Jarmo Salo, LL

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa Kaikki hyvinvoinnista -uutiskirje

Kirjeen tilaamalla saat kerran viikossa inspiroivia hyvinvointivinkkejä. Luvassa huippuhyviä treeniohjeita, hyödyllisiä terveysjuttuja ja apua mielen hyvinvointiin.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt