Sairaudet

Jatkuva yskä - 24089

4.4.2008 Terve.fi
Kysymys

Hei! Olen 59 v. normaalipainoinen nainen. Olen tehnyt ikäni toimistotöitä, mutta nyt en ole enää työelämässä. Terveyteni on muuten melko hyvä, mutta sairastan lievää fibromyalgiaa. Olen kärsinyt jatkuvasta yskästä n. 15 vuotta. Vaiva on pahentunut iän myötä. Yskä on kuivaa, mutta kun aikani yskin irtoaa limaa ja kohtaus menee ohi. Minua on tutkittu sairaalassa monin eri tavoin ja todettu että vaivani ei ole varsinaista astmaa vaan yliherkkyyttä. Allerginen en kuitenkaan ole kuin pujolle (testien mukaan). Kaikki ilman epäpuhtaudet saavat minut yskimään, samoin käryt, pölyt, hajut ym. sekä painotuoreet lehdet. Olen jo menettänyt toivoni, että tähän vaivaan saan milloinkaan apua. Lääkkeitä on kokeiltu melkoinen arsenaali ja jo vuosia käytössä on ollut Aerobec-suihke 1-2 ann. aamuin illoin. Joskus käytän avaavaa Airomiriä, mutta sekin yskittää välillä. Mitään jauhemaisia suihkeita en voi käyttää ollenkaan. Parhaiten auttaa topakka yskänlääke, jota on pakko joskus käyttää, koska maailma on täynnä ärsykkeitä enkä aina halua olla häirikkönä. Saan myös erittäin helposti flunssayskiä vielä kaiken muun päälle ja nämä pölyiset kevätkelit ovat vaikeita. Olen käynyt säännöllisesti keuhkolääkärillä, mutta vuosiin mitään uutta apua ei ole ollut tarjolla, joten käynnit tuntuvat turhauttavilta. Ilmeisesti Aerobec on kuitenkin auttanut ettei ole ollut pahemmin hengenahdistusta. Millä saisi keuhkoputkien limakalvoja vahvistettua etteivät ne niin helposti ärsyyntyisi? Auttaisko kortisonitabletit vai ohentavatko ne vielä lisää? Nimim. " Keskelle mertako asumaan?"

Vastaus
Vastaaja Matti Paananen
keuhkosairauksien erikoislääkäri

Otaksun, että on tullut tarkoin selvitetyksi, ettei yskimisen taustalla ole selkeää elimellistä vikaa, esim. bronkiektasiatautia, trakeobronkomalasiaa, refluksitautia, eikä varteenotettavia seikkoja poskionteloissa, nenänielussa, ruokatorvessa, välikarsinan rakenteissa, keuhkokudoksessa tai rintakehän seinämärakenteissa, mukaan lukien keuhkopussit.

Onko elinpiirissä ärsytystä ylläpitäviä seikkoja?, pölyjen tai ärsyttävien kemikaalien lähteitä? asuin- ja oleskelu / harrastetiloissa?, asuinympäristössä?, elintavoissa? elintarvikkeissa? jne. Vesisänky on monien yskien taustalla. Kosteusvaurioisissa rakennuksissakin tuollainen oireilu jatkuu lääkehoidosta huolimatta. Asuinympäristön kaasut ja hiukkaset voivat myös olla syynä ( teollisuus, energian tuotanto, liikenne jne. ).

Jos ilmatiet ovat ylireaktiiviset, saattaa inhalaatiokortisoni auttaa, esim. Aerobec. Sen ponnekaasuseoksen komponenttina on alkoholia, joka joitain ärsyttää, toisia taas ei. Tuota ärsytystä voi vähentää inhaloimalla lääke sumutinkammion, esim. Astra-Zenecan Nebunetten kautta, jolloin osa ponnekaasusta tarttuu säiliön seinämään, silloin Aerobec-lääke otetaan inhalaatioaerosolina tavallisen dosiaerosolilaitteen kautta, eikä käytetä Autohaleria. Flutikasoni, GSK:n Flixotide, on tehokkaampi tulehdusta vähentävä lääke kuin Aerobecin beklometasoni, sitäkin voi inhaloida ponnekaasullisena sumutinsäiliön kautta. Flutikasonin ja avaavan lääkkeen, salmeterolin, yhdistelmävalmiste Seretide evohaler voisi olla vielä tehokkaampi.

Usein myös ns. leukotrieeniantagonisteista on apua, esim. Singulair, jonka vaikutusta voi tehostaa antihistamiinilääkkein, esim. Telfast, ja Kestine lyo, joissa ei ole laktoosia, ja jotka eivät juurikaan aiheuta väsymystä, ja ovat tehokkaita.

Joskus kodeiinin ja efedriinin yhdistelmävalmistetta, Codesan comp, voi käyttää hankalaan yskimiseen lyhyinä kuureina.

Yskän ollessa hankala saattaa kortisonitablettikuurikin olla avuksi.

Ilmastohoitokin saattaa auttaa. Monet krooniset yskät, astmat ja ihottumat helpottavat etelän mailla, turvallinen ja monien testaamana hyvä alue on ollut Kanarian saaret ( varsinkin Teneriffa ja La Palma, etäimpänä Saharan hiekkapölyistä ) ja Madeira, edellyttäen, että majoitustilat ovat puhtaat, homeettomat, eikä ympäristössä ole liikenteen yms. saasteita.

Kannattaa nyt ihan ensiksi miettiä vaikka paikallisen Allergia- ja astmayhdistyksen allergianeuvojan kanssa, voisiko asunnossa tai muussa elinpiirissä olla merkittäviä ärsykkeitä. Allergianeuvoja kannattaa pyytää kotikäynnille.

Keuhkolääkärin kanssa kannattaa ihan kunnollisen ajan kanssa miettiä, onko kaikki mahdolliset todennäköiset syyt selvitetty ja asianmukaiset hoitotoimet tehty. Lopuksi ehkä kannattaa myös kokeilla em. lääkehoitoja, ellei sitä ole vielä tehty.

Kun laaja-alaisesti lähestytään yskäongelmaa, siihen saadaan usein selvää lievitystä.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt