Ikä 19 vuotta. Mies. Seurustellut 6 kuukautta, sinä aikana ei muita suhteita ole ollut. Noin puolitoista kuukautta sitten sain urologilta tietää, että minulla oli kondylooma, joka oli “kasvanut” virtsaputken sisällä/e. Sama urologi varasi minulle ajan sen polttamiseen viikkoa myöhemmin ja se meni hyvin, tosin puudutus terskaan sattui pirusti. Gynekologi totesi tyttösystävälläni olevan myös kondylooma syylä/iä, mihin hän määräsi penslausrasvaa. Itse kävin vielä myöhemmin hakemassa terveyskeskuksesta penslaukseen tarkoitettua Wectawir(muistaakseni) lääkettä, koska polton jälkeen itselleni ilmaantui syyliä polton jälkeen. Vihdoin alkoi aurinko paistamaan risukasaan, kunnes tuli jälleen epätietoisuus ja ongelmia: 1.Kysymys: Nyt kun meidät molemmat ollaan “hoidettu”, ja syylät ovat kutakuinkin hävinneet, olemmeko terveitä? Voimmeko harrastaa seksiä ilman kortsua? Entä tulevaisuus ja mahdolliset lapset? 2. Kysymys: Itselläni on ilmaantunut esinahkaan (esinahkan ollessa terskan päällä esinahan reunaan, eli “taaksevedettynä” melko alas ihoon peniksen varteen) punaista ihottumaa. Tosin ihottumaa ei ole paljoakaan, itse uskon syyksi ahkeraa runkkaamista ja tiedän muutankin penikseni ihon olevan varsinkin talvella usein hyvinkin kuiva. Uskon sen olevan vain kuivaa ihoa, mikä on runkatessa mennyt haavoille. Eikä se muistuta yhtään aikaisempia kondylooman oireita. Itse tiedän että klamydiaa minulla ei ole, taikka tippuria. Voiko kyseessä olla jälleen kondylooma? Jos kyseessä on kuiva iho, mitä “peniksen kosteusvoidetta” on olemassa? Olisiko peniksen ja terskan kuivaan ihoon annettavissa jotain yleisiä hyviä hoito-ohjeita? Suuret kiitokset jo etukäteen. En jaksaisi jälleen mennä lääkärille vaivan kanssa. T:Miltein terve.
Hei! Vastaus kysymykseesi no 1) Jos te olette jo yhdessä sairastaneet kondylooman, niin ei teidän keskenään tarvitse käyttää kondomia, se sama virushan on jo teillä molemmilla. Jos suhde loppuu ja aloitatte uuden suhteen, niin silloin pitää käyttää kondomia. Yhteiset pöpönne ovat jo takulla sekoittuneet ja olette hoidonkin jo saaneet. Tietenkin silloin kun syylät ovat näkyviä jommalla kummalla, kannattaa kondomia käyttää, se saattaa estää toiselle syylien syntymisen. Lapsia ajatellen ei kondylooma pitäisi olla ongelma. Tyttöystäväsi on seurannassa, missä PAPA näytteillä seurataan, ettei sisäsynnytinelimet vaurioidu, eli teillä ei pitäisi olla mitään estettä saada normaalisti lapsia, ellei sitten ilmaannu jotakin muuta, tästä riippumatonta syytä lapsettomuuteen.
Vastaus kysymykseesi no 2) Kieltämättä terska ja esinahka saattaa kuivua itsetyydytyksen hankauksesta. Bepanthen voide on loistava apu kuiviin limakalvoihin. Sitä voit ostaa apteekista ilman reseptiä. Voit myös käyttää itsetyydytyksessä liukastetta, vaikkapa KY-jellyä, joka auttaa kättä liukumaan terskalla paremmin ja vähentää hankausta ja siten ennaltaehkäisee limakalvon kuivumista ja hiertymiä.`Sama liukaste toimii myös loistavasti yhdynnässä.
Terveisin Erja Korteniemi-Poikela