Terveys

Yle: Lääkekannabiksen myyntilupa näyttää varmalta

Näyttää varmalta, että lääkekannabikselle ollaan myöntämässä Suomessa myyntilupa muutaman viikon kuluessa, uutisoi Yle. Lue lisää lääkekannabiksesta.

28.8.2012 Terve.fi

Näyttää varmalta, että lääkekannabikselle ollaan myöntämässä Suomessa myyntilupa muutaman viikon kuluessa, uutisoi Yle.

Ylen lähteenä on lääkealan turvallisuus- ja kehittämiskeskus Fimea. Sen tehtävänä on valvoa Suomessa lääkealan turvallisuutta.

Lääkekannabista saa tällä haavaa Suomessa apteekista vain Fimean myöntämällä erityisluvalla. Ylen mukaan sitä käytetään etenkin MS-taudista johtuvien kipujen hoidossa.

Nyt näyttää siltä, että luvan on saamassa Sativex-niminen valmiste, suuhun suihkutettava synteettinen lääke. Siinä on kahta eri kannabisuutetta.

Lähde: Yle

Lue lisäksi:

Lääkekannabiksen hyödyt peittoavat sen haitat

Lääkekannabiksen laillistaminen ei lisää käyttöä

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt