Tutkimuksessa hyödynnettiin 64:n Australiassa ja Uudessa Seelannissa H1N1-tartunnan takia tehohoitoon joutuneen raskaana olevan tai hiljattain synnyttäneen rekisteritietoja. Tapaukset sattuivat kesällä 2009. Yksikään äiti ei ollut ottanut H1N1-rokotusta.
Äideistä joka yhdeksäs kuoli ja vauvoista joka kahdeksas syntyi kuolleena tai menehtyi, tulokset paljastivat. Elävänä syntyneistä vauvoista neljä kymmenestä syntyi ennenaikaisena ja kuusi kymmenestä siirrettiin tehohoitoon. Samansuuntaisia arvioita on tehty myös Yhdysvalloissa.
Luvut ovat huolestuttavia normaaliaikaan verrattuna, mutta silti paljon alhaisempia kuin esimerkiksi vuoden 1918-1919 influenssaepidemiassa, jossa joka kolmas raskaana ollut kuoli.
Tutkijat uskovat, että odotettua alhaisempi kuolleisuus johtuu hyvästä hoidosta ja mm. hapensaannin tehokkaasta turvaamisesta.
Tulokset julkaistiin British Medical Journalissa.
Uutispalvelu Duodecim
Lähde: BMJ 2010;340:c1279
Copyright © Kustannus Oy Duodecim 2010
Lue lisää
Lääkärikirja: RaskausaikaLääkärikirja: SikainfluenssaArtikkeli: Tietopaketti sikainfluenssastaArtikkeli: Sikainfluenssan ennaltaehkäisy ja hoito
Uutisarkistosta poimittua
Riittääkö yksi sikainfluenssarokotusSuomalaislöytö: Interferoni tehoaa sikainfluenssaan Sikainfluenssarokote on turvallinen myös allergisille