Sairaudet

Uusi tekniikka auttaa suonikohjuperäisiin lantiokipuihin

28.6.2006 Terve.fi

Miehistä noin 15 % kärsii jossakin elämänsä vaiheessa kiveskohjuista.

Naisilla lantiokipu johtuu puolestaan usein lantiossa olevista suonikohjuista, joita on erityisesti raskaana olevilla naisilla. Lähes joka toinen nainen kärsii elämänsä aikana lantiokivuista.

Molemmissa tapauksissa laskimoiden läpät eivät toimi kunnolla, jolloin laskimot laajenevat, kun veri ei pääse riittävän hyvin kohti sydäntä.

Kansainvälisessä radiologien kokouksessa on esitelty tutkimus, jossa on kokeiltu uutta menetelmää suonikohjuista johtuvien lantiokipujen hoidossa. 24 potilaalla kokeiltiin uutta hoitomenetelmää, joka perustuu siihen, että laskimoihin ruiskutetaan natriumtetradekyylisulfaattia, joka vaahtoutetaan hiilidioksidin avulla. Tämä käsittely mahdollistaa vaahdon tunkeutumisen pienimpiinkin yhdyslaskimoihin sulkien ne.

Kun laskimot suljetaan ilman vaahtouttamista, vaiva uusiutuu herkästi. Sulkemalla sekä isot laskimot että pienet yhdyslaskimot uusiutumisvaara ilmeisesti pienenee. Parasta toimenpiteessä on se, että se voidaan tehdä päiväkirurgiana, jolloin kustannukset pysyvät kurissa ja menetelmä on muutenkin potilaan kannalta mielekäs.

Tutkimusryhmä uskoo, että nyt kokeiluvaiheessa oleva menetelmä yleistyy tulevaisuudessa.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt