Terveys

Suuri Äitikysely: Äiti on kaiken koordinaattori

10.5.2012 Terve.fi

Terve.fi:n toteuttaman Suuren Äitikyselyn vastaajista noin 40 prosenttia tunsi äidin roolin vähentyneen kolmen vuosikymmenen aikana. Noin neljäsosa mielsi äidin edelleen perheen ytimeksi ja noin viidesosa koki äidin roolin vahvistuneen entisestään.

Tasa-arvo lisännyt työn ja vastuun määrää

Lopuista vastaajista useat kokivat äidin roolin monipuolistuneen: tehtävää on enemmän kuin ennen.

”Äidin rooli ei ole vain kasvattaa lapsia ja hoitaa kotia vaan sen kaiken lisäksi myös tienata rahaa ja luoda uraa.”

”Äidin rooli ei ole välttämättä vahvistunut, mutta kuitenkin monipuolistunut.”

”Äidin täytyy olla myös uratykki, seksipommi, tietäjä ja maailmanvaltias.”

”Ennen äiti oli enemmänkin kotiäiti ja kodinhengetär ja mies hoiti rahantulon. Nykyään äiti on supernainen, jonka pitää revetä uraputkeen, harrastuksiin, lastenhoitoon ja -kasvatukseen jne.”

” Äidin ja isän roolit ovat tasa-arvoistuneet.”

”Äidit tekee enempi töitä ja tuo rahaa”

”Fyysisestä passaamisesta enemmän perheen henkiseksi johtajaksi.”

Jotkut pitivät kotiäitiyttä suuressa arvossa.

”Äitiys on mielestäni jotenkin naisten keskuudessa jakautunut. Osa on äitejä isolla Ä:llä ja osa naisista pyrkii pois äitiydestä ja vähättelee äidin merkitystä/kotiäitiyttä, mikä on surullista varsinkin lasten kannalta. Lapset tarvitsevat äitiä pitkään ja se pitäisi olla kunnia asia naiselle.”

Äidistä kaveriksi

Useat vastaajat kokivat äidin ja lapsen välisen suhteen muuttuneen enemmän kaverisuhdetta muistuttavaksi.

Äidit ovat kiireisempiä, ei ole aikaa. Toisaalta ollaan enemmän "kavereita

Äidistä on tullut enemmän kaveri, jonka kanssa käydään esim. ulkona. Oma äitini tuskin olisi edes harkinnut lähtevänsä mummin kanssa baariin nuorena.

Perheen koordinaattori

Suurin osa vastaajista näki äidin olevan tänä päivänä perheen “koordinaattori”.Myös rauhanrakentaja, vaimo, keittäjä, opettaja ja terapeutt” kuulostivat vastaajien mielestä äidin nykyiseltä roolilta perheessä.

Vaihtoehdot pyykkäri, konsultti, rahastonhoitaja, taksikuski, sihteeri, poliisi, parisuhdeterapeutti ja sijoitusneuvoja keräsivät vähemmän ääniä. Loput ehdottivat äidin nykyrooliksi muun muassa olkapäätä, syliä, kannustajaa, kasvattajaa, rakastajaa ja jokapaikanhöylää.

Yli kahden tuhannen vastaajan kysely

Terve.fi:n verkossa toteuttamaan Suureen Äitikyselyyn tuli 2050 vastausta. Vastaajista 95 prosenttia oli naisia ja heistä 68 prosenttia oli itsekin äitejä. Neljäsosa vastanneista oli 41-50 -vuotiaita ja lähes saman verran vastauksia tuli 21-30 -vuotiailta sekä 31-40 -vuotiailta.

Lue lisää

Näistä opeista äidit muistetaan

Muista äitiä – 10 lahjavinkkiä!

Parasta ja pahinta nykyäitiydessä?

Äidit voivat tuntea yksinäisyyttä ihmisten keskelläkin

Äitiyden parhaat ja pahimmat puolet

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt