Suuret annokset C-vitamiinia vaikeuttavat polven nivelrikkoa marsuilla
Aikaisempien lyhytaikaisten tutkimusten perusteella on näyttänyt siltä, että askorbiinihappo suojaisi nivelrikolta. Yhdysvaltalaistutkimuksessa ilmeni, että pitkäaikainen altistus suurille C-vitamiinimäärille itse asiassa vaikeuttaa polven nivelrikkoa marsuilla.
Tutkimuksessa käytettiin koirasmarsuja, joille aiheutettiin kirurgisesti polven nivelrikko. Ne altistettiin pienelle, keskinkertaiselle ja suurelle C-vitamiinimäärälle kahdeksan kuukauden ajan. Pieni annos ehkäisi juuri ja juuri keripukin, keskinkertainen vastasi ihmisiin suhteutettuna normaalia viiden hedelmän annosta. Suurin annos oli sellainen, jonka on aikaisemmissa kokeissa havaittu hidastavan nivelrikon etenemistä marsuilla.
Plasman ja rustokudoksen C-vitamiinipitoisuus olivat eri ryhmissä merkitsevästi erilaiset. Korkeinta C-vitamiiniannosta saaneiden marsujen nivelrikko oli vaikein. Plasman C-vitamiinin ja nivelrikon vaikeuden välillä vallitsi suora korrelaatio. Korkeat plasman C-vitamiinipitoisuudet korreloivat niiden osteofyyttien määrän kanssa, joissa oli korkea TGF- :n ekspressio. Osteofyyttien määrä ja koko korreloivat C-vitamiinin saannin kanssa. Tutkimuksen perusteella näyttää siltä, että nivelrikkopotiladen C-vitamiinin saantia ei tulisi nostaa yli suositusten (naiset 75 mg ja miehet 90 mg päivässä). Hyvä nivelrikon hoito käsittää liikunnan, painonhallinnan, tasapainoisen ruokavalion ja yhden monivitamiinipillerin päivässä.
Lähde: Arthritis and Rheumatism 2004;50:1822-1831
Tällä palstalla julkaistaan Coronaria Oy:n terveydenhuollon ammattilaisille tarkoitettuja referaatteja kiinnostavista tutkimuksista.
