Pelkkää rintamaitoa vauvana saaneiden kolesterolipitoisuudet olivat keskimäärin 0,15 mmol/l pienemmät kuin äidinmaidonkorviketta saaneiden. Ero ei ole kovin suuri, mutta tutkijat laskevat, että se voi vähentää sydäntauteja. Vaikutus ei silti ole kummoinen verrattuna ruokavalion tai lääkkeiden tehoon.
Äidinmaidossa on enemmän kolesterolia kuin korvikkeissa, ja tutkijat arvelevatkin, että kolesterolin saaminen vauvana voi tehostaa kolesteroliaineenvaihduntaa. Toisin kuin korvikkeissa, äidinmaidossa on myös hormoneita ja muita vauvaa hyödyttäviä aineita. Myös ne saattavat selittää tutkimuksessa havaitut suotuisat vaikutukset, vaikka tämän aineiston perusteella varmuutta ei olekaan.
Katsauksessa tarkasteltiin 17 tutkimuksen tuloksia. Seitsemässä tutkimuksessa tutkittiin lapsia, jotka olivat saaneet pelkkää äidinmaitoa vauvana. Tulokset julkaisi American Journal of Clinical Nutrition -lehti.
Uutispalvelu Duodecim
Lähde: American Journal of Clinical Nutrition 2008;88:305-314
Copyright Kustannus Oy Duodecim 2008
LisätietojaLääkärikirja: Kolesteroli – Poliklinikka.fi