Tutkimuksessa selvisi odotetusti että vakavasti masentuneilla ihmisillä oli yli puolet korkeampi riski kuolla tutkimuksen aikana kuin onnellisilla ihmisillä. Yllättävää oli kuitenkin se, että jo vähäiset oireet joita esimerkiksi lääkärit eivät diagnosoisi esim. masennukseksi tai paniikkihäiriöksi lisäsivät huomattavasti kuolleisuusriskiä.
Tarkalleen ottaen riski kuolla onnettomuudessa tai loukkaantumisissa oli 23 prosenttia korkeampi kuin muilla ihmisillä. Riski kuolla sydänsairauksiin taas oli 25 prosenttia korkeampi. Syöpäriski ei kohonnut vain lievistä masennusoireista.
Tutkimuksen tekijät uskovat, että syynä voi olla stressihormonien aiheuttama jatkuva pienimuotoinen tulehtuminen, jonka on Huffington Postin uutisen mukaan aikaisemmin osoitettu lisäävän sydäntautiriskejä.