
Mikä on paras tee?
Maistelimme uutuusteelaatuja ja yrttijuomia. Mikä niistä on paras?
Mikä tee tai yrttijuoma on paras? Maistelimme kuusi teetä ja yrttijuomaa.
Pukka Teen Three Cinnamon

Mistä tehty: Makeista kaneleista ja lakritsasta tehty juoma, jonka luvataan virkistävän ja lämmittävän. Kofeiiniton.
Miltä maistui: Muhevat mausteet, ei kitkerä. Hyvää, jos tykkää hieman makeasta teestä. Hunajainen väri, talvisen kanelinen tuoksu.
Clipperin St Clements Organic Infusion

Mistä tehty: Appelsiinia ja sitruunaa yhdistävä luomujuoma sisältää myös ruusunmarjaa ja lakritsaa. Kofeiiniton.
Miltä maistui: Lempeä maku, ei ollenkaan kitkerä mutta hieman laimeahko. Raikas väri. Sitrusmainen, houkutteleva tuoksu.
Teekannen Rooibos Vanilla

Mistä tehty: Rooibos-kasvin lehdistä tehty yrttihauduke Etelä-Afrikasta. Rooibosta on maustettu vanilja-aromilla. Kofeiiniton.
Miltä maistui: Miellyttävä maku, hieman toffeinen, ei ollenkaan kitkerä. Punertava väri. Kukkainen ja karamellimainen tuoksu.
Hampstead Tean Organic Earl Grey

Mistä tehty: Mustaan teehen on lisätty sitruunapuiden bergamot-öljyn vivahdetta. Sisältää kofeiinia.
Miltä maistui: Hieman tavanomainen maku. Sopii makean herkun kyytipojaksi. Tummahko väri. Perusteen tuoksu.
Yogi Tean Sweet Lemon Mate Snack Tea

Mistä tehty: Vihreän teen, kofeiinia sisältävän maten, viher mintun, sitruunan ja stevian yhdistelmä.
Miltä maistui: Tuoksu antoi odottaa maulta enemmän raikkautta. Kellervä väri. Tuoksuu sitruunan kuorelta ja nokkoselta.
Les Jardins De Gaian Thé Noir Masala Tchai

Mistä tehty: Musta, kofeiinipitoinen lämmittävä tee, jossa mausteina inkivääri, kardemumma, kaneli, neilikka ja mustapippuri.
Miltä maistui: Kiva perustee, jota juo muttei ylläty. Saattaisi parantua maidolla. Voimakas väri. Tuoksu ei herätä tunteita.
