Pediatrics-lehdessä julkaistuun tutkimukseen osallistui 209 lasta, jotka olivat altistuneet kokaiinille kohdussa sekä 189 ei-altistunutta. Lasten kielellistä kehitystä kartoitettiin 1, 2, 4 ja 6 vuoden iässä.
Tutkimustulokset osoittivat kokaiinialtistuksella olevan negatiivinen vaikutus lasten kielelliseen kehitykseen. Esimerkiksi mitä enemmän vastasyntyneiden lapsenpihkassa oli aikanaan havaittu kokaiinia tai sen aineenvaihduntatuotteita sitä heikommasta kielen kehityksestä se näytti ennustavan.
Lisäksi tupakalle raskausaikana altistuneiden lasten puheen ymmärtämisen todettiin tutkimuksessa olevan hiukan muita heikompaa. Myös ympäristötekijöillä ja huoltajan sanavaraston laadulla havaittiin merkittävä yhteys lapsen kielelliseen kehitykseen.
Tutkijoiden mukaan tulokset osoittavat, että lapsen kielellinen kehitys on monen tekijän summa, johon ympäristön ja geenien lisäksi vaikuttavat kokaiinille ja muille myrkyille raskausaikana altistuminen.
Lähde: Pediatrics 2007:120;e78-e85
Uutispalvelu Duodecim

