Haitat liittyivät pieniin PM2,5-hiukkasiin, jotka ovat peräisin muun muassa pakokaasuista ja teollisuudesta, sekä suurempiin PM10-hiukkasiin, jotka ovat lähinnä katupölyä.
Archives of Internal Medicine -lehdessä julkaistut tulokset osoittivat muistin ja muiden mielentoimintojen heikkenevän nopeimmin naisilla, joiden asuinalueiden hiukkaspitoisuudet olivat korkeimmat. Käytännössä 10 µg/m3:n nousu hiukkasten pitoisuuksissa liittyi iäkkäiden aivotoiminnoissa heikentymisiin, jotka vastaavat aivojen ikääntymistä kahdella vuodella, tutkijat arvioivat.
Tutkijoiden tulokset ovat ensimmäisiä osoituksia hiukkaspäästöjen ja dementian yhteydestä ihmisillä. Tätä ennen yhteys on muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta havaittu lähinnä eläinkokeissa. Niissä hiukkaspäästöt ovat aiheuttaneet aivoissa tulehdusta, mutta myös sydänperäiset vaikutukset voivat selittää yhteyden.
Tutkimukseen osallistui 19 000 yhdysvaltalaista 70-81-vuotiasta naista, joiden asuinalueiden hiukkaspitoisuudet olivat tiedossa 7-14 vuoden ajalta. Osallistujille tehtiin kognitiivisia testejä seurannan aluksi sekä puhelimitse tutkimuksen aikana kolmesti kahden vuoden välein.
Naisten asuinalueiden pitkäaikaiset PM2,5-10-pitoisuudet olivat suurimmillaan 27-68 µg/m3 ja PM2,5-hiukkasten 17-26 µg/m3. Luvut ovat keskimäärin suurempia kuin Suomessa, vaikka meilläkin pitoisuudet kohoavat hetkellisesti yli suositusten etenkin keväisin.
Uutispalvelu Duodecim
Lähde: Archives of Internal Medicine 2012
Copyright Duodecim 2012
Lue lisää:Lääkärikirja: DementiaArtikkeli: Ajoissa tutkimuksiin, jos muisti alkaa heiketäArkistosta poimittua:
Hengitysilman pienhiukkaset yhteydessä diabeteksen yleistymiseen