- Yhteiskuntaa kuormittavien turhien sairauslomien hakeminen ja palvelun aiheeton käyttö vähenee, kun vastaanotto ei ole enää maksuton, perustelee Kokoomusnuorten puheenjohtaja Ville Sipiläinen.
Kokoomusnuorten näkemys on, että maksullinen sairaanhoitajan akuuttivastaanotto vähentäisi akuuttiaikojen turhaa käyttöä. Tämä puolestaan pienentäisi jonoja.
”Tarpeetonta käyttöä”
Kokoomusnuorten mielestä kynnys ilmaisten palvelujen käyttöön on nykyisellään matala, ”mikä aiheuttaa niiden tarpeetonta käyttöä ja helpottaa aiheettomien sairauslomien hakemista”.
Kannanotossa kuvaillaan, että suomalaiset ovat tottuneet sairaanhoitajavastaanottojen maksuttomuuteen, vaikka samaan aikaan kuitenkin avataan kukkaro lääkärien, suuhygienistien, ambulanssien ja fysioterapeuttien palveluille.
Kiireettömät pidetään ilmaisina
Kiireettömien sairaanhoitajavastaanottojen tulee yhä säilyä maksuttomina, katsotaan Kokoomusnuorissa.
- Pitkäaikaissairaat ja paljon terveyspalveluita käyttävät eivät tarvitse kontrollikäyntejä varten akuuttiaikoja, todetaan kannanotossa.
Lähde: Kokoomusnuorten kannanotto 5.8.2013
Lue myös:
Hoitajan ammatti ihan hukassa?