Laihduttajat voivat tehostaa liikunnan vaikutusta valitsemalla aamupalansa oikein. Brittitutkijoiden mukaan syömällä ns. alhaisen glykeemisen indeksin ruokia aamulla voi lisätä liikunnan aikana tapahtuvaa rasvan palamista.
Pienen glykeemisen indeksin ruokia ovat muun muassa ruisleipä, riisi ja kasvikset ja korkean indeksin ruokia esimerkiksi vaalea leipä, ranskalaiset perunat ja valkoinen sokeri. Nottinghamin yliopiston tutkijat totesivat tämän kokeessa, johon osallistui tavallisia, vähänlaisesti liikkuvia naisia. Aikaisemmin ilmiö on todettu urheilijoilla.
Paras rasvanpolttoteho kuitenkin saadaan, kun liikuntaa harrastetaan paaston jälkeen eli esimerkiksi heti aamulla ennen aamupalaa.
Tutkimuksessa koehenkilöt söivät joko alhaisen tai korkean glykeemisen indeksin aamupalan kolme tuntia ennen tunnin mittaista kävelyretkeä. Kävelyn jälkeen he söivät lounaan ja lepäsivät kaksi tuntia. Rasvojen palaminen liikunnan aikana oli runsaampaa alhaisen indeksin aamupalan jälkeen.
Lounaan aineenvaihdunnalliset vaikutukset olivat samat aamupalasta riippumatta, mutta osallistujat tunsivat itsensä kylläisemmiksi päivinä, jolloin olivat syöneet alhaisen indeksin aamupalan.
Tulokset julkaistiin ravitsemustieteellisessä Journal of Nutrition -lehdessä.