Sairaudet

Tarkkaavaisuushäiriöt eivät välttämättä yleistyneet

30.4.2014 Terve.fi

Tulokset julkaistiin International Journal of Epidemiology -lehdessä, ja ne perustuvat 135 ADHD-tutkimuksen aineistoihin ja uudelleenanalysointiin.

Tutkimukset oli tehty eri puolilla maailmaa ja eri vuosina, mutta paikka ja aika eivät selittäneet tutkimuksissa havaittuja eroja ADHD-diagnoosien määrässä. Onkin todennäköistä, että erot johtuvat tutkimusten menetelmällisistä eroista eikä todellisista muutoksista ADHD:n esiintyvyydessä, tutkijat kirjoittavat.

Suomessa ADHD eli aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö on noin viidellä lapsella sadasta, mutta lievempi oireilu on selvästi yleisempää. Häiriön keskeiset oireet ovat tarkkaamattomuus, ylivilkkaus ja impulsiivisuus. Suurella osalla oireet jatkuvat läpi elämän, joten noin 2–3 sadasta täyttää ADHD:n kriteerit aikuisenakin.

Lähde: International Journal of Epidemiology 2014

Lue lisää:

ADHD:n oireet, diagnoosi ja hoito

Vilkas vai ADHD-lapsi?

ADHD – Milloin lääkäriin?

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt