Terveys

Aspiriini saattaa ehkäistä raskausmyrkytyksiä

28.4.2014 Terve.fi

Katsauksen perusteella asetyylisalisyylihappoa päivittäin raskauden toiselta kolmannekselta lähtien ottamalla sadasta raskausmyrkytyksestä arviolta 2–5 voisi estyä. Samalla saattaisivat vähentyä myös sikiön kasvun hidastumat ja ennenaikaiset synnytykset.

Tutkimuksissa ei löytynyt haittavaikutuksia sikiölle tai äidille, mutta harvinaiset haittavaikutukset ovat silti mahdollisia. Tutkimusten pienuuden vuoksi tulokset voivat myös antaa lääkityksen tehosta liian positiivisen kuvan, tutkijat varoittavat.

Katsaukseen valittiin viisitoista tutkimusta, joissa pieniannoksisen asetyylisalisyylihapon vaikutuksia tutkittiin suuressa pre-eklampsian vaarassa olevilla. Lisäksi tutkijat analysoivat kahdeksan tutkimusta, joihin osallistuneiden sairastumisriski oli normaalitasolla.

Pre-eklampsia tarkoittaa kohonneen verenpaineen ja valkuaisvirtsaisuuden esiintymistä yhtäaikaisesti 20. raskausviikon jälkeen. Siihen sairastuu noin 3–5 prosenttia raskaana olevista. Pre-eklampsia altistaa mm. ennenaikaisille synnytyksillä ja voi suurentaa äidin riskiä sairastua sydän- ja verisuonitauteihin myöhemmin elämässään. Maailmalla pre-eklampsia on myös merkittävä äitikuolleisuuden syy.

Tulokset julkaistiin Annals of Internal Medicine -lehdessä.

Uutispalvelu Duodecim

Lähde: Annals of Internal Medicine 2014

Copyright Duodecim 2014

Lue lisää:

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt