Vuosi 2016 on merkkipaalu lääkärien ja lääkeyhtiöiden välisten sidosten läpinäkyvyydessä.
Lääkeyhtiöiden järjestö Lääketeollisuus ry on linjannut, että vuonna 2016 sen jäsenyritysten on julkistettava ne palkkiot ja etuudet, joita ne ovat maksaneet terveydenhuollon ammattilaisille ja organisaatioille vuoden 2015 aikana.
Lääketeollisuus ry:n uusissa eettisissä ohjeissa vaaditaan, että etuuden saajat yksilöidään – mutta jätetään pykäliin lievennys siitä, että saajat nimetään, ellei yksilöimättä jättämiselle ole juridisia syitä.
On huomattava, etteivät kaikki lääkeyhtiöt ole Lääketeollisuus ry:n jäseniä eivätkä järjestön ohjeet siis sido kaikkia lääkeyrityksiä.
Keskeiset tiedot pitää saada helposti
- Terveydenhuollon ammattilaisten ja lääketeollisuuden välinen yhteistyö on välttämätöntä terveydenhoidon kehittymiselle, lääketieteellisten innovaatioiden syntymiselle sekä lääketurvallisuuden varmistamiseksi. Teollisuus haluaa vahvistaa yleistä luottamusta tähän yhteistyöhön, kuvailee Lääketeollisuus ry:n toimitusjohtaja Jussi Merikallio järjestön eettisissä ohjeissa 2014.
- On tärkeää, että potilaat ja muut tahot voivat saada helposti keskeiset tiedot terveydenhuollon ammattilaisten kanssa tehdystä yhteistyöstä.
Suomalaisjärjestön uudet eettiset ohjeet astuivat voimaan vuoden 2014 alussa. Taustalla ovat kattojärjestö EFPIA:n (European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations) uudet ohjeistukset, jotka velvoittavat jäseniä kaikissa Euroopan maissa.
Tiedot yritysten nettisivuille suomeksi
Lääketeollisuus ry:n eettisissä ohjeissa kuvaillaan, miten julkistamisvelvoite pitää toteuttaa. Pääosin taloudelliset suhteet julkistetaan niin, että yksilöidään vastaanottaja eli joko organisaatio tai yksittäinen ammattilainen. Lisäksi julkaistaan etuuksien arvot.
Nimien ilmoittamiseen annetaan ohjeissa kuitenkin lievennys: jos etuustietoja ei voida julkistaa yksilötasolla juridisista syistä, tulee etuuksien summat julkistaa eri etuusluokittain ja ilmoittaen saajien määrä sekä prosenttiosuudet, joita kukin saaja on vastaanottanut.
Näin ohjeissa linjataan:
- Julkistaminen tehdään suomen kielellä yrityksen nettisivuilla. Mallina käytetään Lääketeollisuus ry:n mallipohjaa.
- Tietojen on oltava julkisesti nähtävillä vähintään kolmen vuoden ajan ja tiedot on säilytettävä vähintään viiden vuoden ajan.
- Julkistaa täytyy esimerkiksi:
- Palvelu- ja konsulttipalkkiot.
- Tapahtumakustannuksiin osallistuminen, kuten matka- ja majoituskustannukset.
- Lahjoitukset ja apurahat, jotka on osoitettu esimerkiksi sellaisille laitoksille, järjestöille tai yhdistyksille, joiden jäsenistö koostuu terveydenhoitohenkilöstöstä.
Lähteet: Lääketeollisuus ry:n eettiset ohjeet 2014, Lääketeollisuus ry
Lue myös:
Vääristävätkö lääkärien sidokset lääkeyhtiöihin hoitosuosituksia?
Kysely: Lääkäreistä valtaosa ei ole saanut sponsoritukea lääketeollisuudelta

