Terveys

Tulehduskipulääkkeet eivät lisää keskenmenoja

24.2.2014 Terve.fi

Kanadan lääkäriliiton CMAJ-lehdessä julkaistut tulokset perustuvat 65 000 raskaana olevan naisen tietoihin. Joka kymmenes raskaus päättyi keskenmenoon.

Noin seitsemän prosenttia naisista oli käyttänyt tulehduskipulääkkeitä raskauden aikana, mutta tulosten perusteella keskenmenot eivät olleet heillä yhtään sen yleisempiä kuin muilla naisilla.

Ainoa poikkeus olivat indometasiini-tulehduskipulääkkeitä saaneet, joilla keskenmenoja havaittiin kolminkertaisesti enemmän kuin muilla. Indometasiinia käytetään ennenaikaisten synnytysten yhteydessä, joten todennäköisesti tämä selittää yhteyden. Indometasiinia käytetään muutenkin hyvin harvoin sen monien haittavaikutusten takia.

Israelilaisten tulokset viittaavat vahvasti siihen, ettei tulehduskipulääkkeiden käyttö raskauden aikana lisää keskenmenojen vaaraa. Etenkin suurina annoksina ja pitkään käytettynä ne saattavat silti haitata sikiön kehitystä ja siksi tulehduskipulääkkeiden käytössä kannattaa olla tarkka raskauden aikana. Tutkimusten mukaan parasetamoli on turvallisin kipu- ja kuumelääke kaikissa raskauden vaiheissa.

Uutispalvelu Duodecim

Lähde: CMAJ 2014

Copyright Duodecim 2014

Lue myös:

Tulehduskipulääkkeet -potilasohje

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt