Terveys

Värjäsin hiukset – päänahkani ärtyi

Kuvat A-lehtien kuvatoimitus
29.3.2019 Terve.fi
Kysymys

Värjäsin hiukseni värinpoistoaineella vajaa viikko sitten. Nyt päänahassani on rupia ja yksi kuhmua muistuttava kohta. Päänahkaani kiristää, ja se on hellä. Mistä tämä voi johtua?

Vastaus
Vastaaja Antto Kajava
Työterveyslääkäri

Hiusvärit ja värinpoistoaineet voivat aiheuttaa allergista kosketusihottumaa.

Oireesi johtuvat todennäköisimmin paikallisesta allergisesta reaktiosta, jonka värinpoistoaine on aiheuttanut.

Suosittelen, että vältät tätä ainetta vastedes. Jos käytät jatkossa muita vastaavia valmisteita tai muita hiusvärejä, suosittelen, että testaat niitä ensin muualle ihoon.

Kokeile laittaa esimerkiksi käden syrjälle pieni määrä väriainetta ja katso, tuleeko siitä oireita. Usein hiusvärin aiheuttama allerginen reaktio ei ala oireilla heti vaan viiveellä. Joskus viive voi olla useita päiviä tai jopa viikon. Jotta asiasta saa riittävän varmuuden, mahdollisia reaktioita väriaineeseen pitäisi siis seurata pitkään. Varmuuden vuoksi ihoaluetta kannattaa tarkkailla kymmenen päivää.

Jos tässä ajassa ei ole ilmaantunut oireita, voit turvallisesti käyttää kyseistä väriainetta. Jos yksi aine on kerran aiheuttanut oireita, sitä ei kannata kokeilla uudelleen enää koskaan.

Julkaistu Kauneus & Terveys -lehdessä 2/2019.

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt