Sairaudet

ylävatsakipu - 32466

27.6.2007 Terve.fi

Kysymys

Miten sappikivikohtaus, lievä sellainen, tuntuu? Minulla oli muutama päivä ylävatsa oikealta puolelta todella kipeä, ulostin normaalisti (= 0-2 kertaa päivässä) ja normaalin väristä ulostetta, voin muuten hyvin mutta ruoka ei oikein maistunut. Olen MS, aaltoileva sellainen. Minulla ei ole tavallisesti vatsa kipeä. Oliko kipu vain ‘ilmatasku’ , joka oli jäänyt suolenmutkaan? Kipu hävisi muutamassa päivässä. Isoisäni on kuollut sappirakon repeytymiseen vuosia sitten ja isälläni on myös sappivaivoja.

Vastaus

Vastaaja Kai Klintrup
yleis- ja vatsaelinkirurgian erikoislääkäri

Tyypillinen sappikivikohtaus tuntuu kouristuksenomaisena kovana kipun oikealla ylämahalla kylkikaaren alla. Kipu voi säteillä lapojen väliin selkään. Yleensä kipu alkaa aterian jälkeen ja lievittyy minuuttien tai tuntien kuluessa. Oireen pitkittyessä päivien mittaiseksi, saattaa kehittyä ainakin lievä sppirakon tulehdus. Tulehdus aiheuttaa kivun lisäksi kuumetta. Voi olla, että sinulla on ollut sappikivikohtaus. Tämän perusteella diagnoosi on kuitenkin erittäin epävarma. Tutkimuksiin ei ole mielestäni aihetta, jos oireita on ollut vain kerran.

Kommentit

Ei kommentteja vielä

Katso myös nämä

Uusimmat

Tilaa Kaikki hyvinvoinnista -uutiskirje

Kirjeen tilaamalla saat kerran viikossa inspiroivia hyvinvointivinkkejä. Luvassa huippuhyviä treeniohjeita, hyödyllisiä terveysjuttuja ja apua mielen hyvinvointiin.

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt