Terveys

Yle: Vaikeaa ja kallista - nämä hoitajat ottavat lopputilin

22.5.2013 Terve.fi

Osa on menossa jutun mukaan uuteen vakituiseen työpaikkaan Lontooseen. Hoitajien lähtöpäätökseen ovat vaikuttaneet suomen kielen vaikeus, kylmä ilmasto ja maan kalleus, kertoo Bothnia Work -hankkeen johtaja Riitta Lehtisalo Ylen jutussa. Hankkeen tarkoitus on siivittää työperäistä maahanmuuttoa.

Viime syksynä hankkeesta tiedotettiin, että Vaasaan on tullut töihin kahdeksan nuorta, keskimäärin 30-vuotiasta, sairaanhoitajaa Espanjasta. Kielikoulutus oli aloitettu jo Espanjassa ja päätetty kielikokeeseen vähän ennen Suomeen-tuloa.

Opetukseen oli sisältynyt lisäksi tietoa Suomen terveydenhoitojärjestelmästä ja yhteiskunnasta. Kieliopintojen kerrottiin jatkuvan työn ohessa Vaasassa hankkeen rahoittamalla kielivalmentajamenetelmällä, ja myöhemmin aiottiin startata myös ruotsin kielen opinnot.

Lähteet: Yle ja Bothnia Work –hankkeen tiedote

Lue myös:

Näin sairaanhoitaja tienaa Suomessa

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt