Sisäministeri, kristillisdemokraattien puheenjohtaja, lääkäri Päivi Räsänen puolustaa tätä kantaa blogissaan.
- Työjärjestelyillä voitaisiin helposti turvata oikeus vakaumukseen, kirjoittaa Räsänen. Hän pitää nykytilannetta kestämättömänä: - Gynekologiksi erikoistuminen on Suomessa mahdotonta, jos ei suostu abortteja suorittamaan. Vaikeisiin tilanteisiin joutuvat usein myös mahdollisia keskeytyslausuntoja kirjottavat suomalaiset terveyskeskuslääkärit tai toimenpiteissä avustavat kätilöt ja hoitajat, jotka pitävät aborttia ihmiselämän lopettamisena.
Räsäsen mukaan Euroopassa vain Suomessa ja Ruotsissa ei terveydenhuollon henkilöstöllä ole lakiin pohjaavaa oikeutta kieltäytyä vakaumuksensa perusteella tekemästä abortteja tai laatimasta niihin liittyviä lausuntoja. Lisäksi hän muistuttaa, että Euroopan neuvosto edellyttää, että hoitohenkilökunnalla pitää olla oikeus kieltäytyä tekemästä tai avustamasta raskaudenkeskeytystä. Räsäsen mukaan myös Suomen lääkäriliitto kannattaa kieltäytymisoikeutta.
Ei ole kyse mistä tahansa eettisestä valinnasta, kirjoittaa Räsänen:
- Kysymys on poikkeuksellisen vakava ja sen vuoksi se täytyy myös erillisesti ratkaista. Lääkärin keskeinen tehtävä on elämän suojeleminen. Jos lääkäri ajattelee, että ihmisyksilön elämä alkaa hedelmöittymisestä, silloin hän kohtaa raskaana olevan naisen tullessa vastaanotolle kaksi potilasta. Hän kokee eettiseksi velvollisuudekseen suojella kummankin elämää ja hyvinvointia.
Räsänen vastasi myös Helsingin Sanomissa (15.2.2013) julkaistuun kansanedustaja Sanni Grahn-Laasosen (kok.) mielipiteeseen, jossa vastustettiin kristillisten lakialoitetta ja todettiin, ettei pidä hakeutua työelämässä sellaisiin tehtäviin, joita ei pysty hoitamaan lain antamissa raameissa. Räsäsen vastine ilmestyi HS:ssä 18. helmikuuta.
Lähde: Päivi Räsäsen blogikirjoitus