Kauneus

Meikkien testituotteista löydettiin hometta ja ulostetta

Testituotteet ovat meidän kaikkien saatavilla marketeissa, ostoskeskuksissa ja kosmetiikkahyllyillä. Tiesitkö, että niissä piilee paljon bakteereita?

25.6.2015

Vaateostoksia tehdessä on mahdollisuus sovittaa vaatetta ennen vaateparren kassalle kiikuttamista. Tuotteen kokeileminen on mahdollista myös meikkiostoksilla: kosmetiikkaliikkeissä ja markettien kosmetiikkaosastoilla on tarjolla testituotteita, joilla kuluttaja voi varmistaa itsellensä oikean puuterin, luomivärin tai huulikiillon sävyn sopivuuden. Good Morning American tekemän selvityksen jälkeen saattaa kuitenkin miettiä kaksi kertaa, ennen kuin testihuulipunaa huulillensa sipaisee.

TV-ohjelma otti näytteitä kymmenestä myymälästä Yhdysvaltojen kahdesta eri osavaltiosta. Piilotetut kamerat kuvasivat, kun testituotteista otettiin näytteitä steriileillä vanupuikoilla. Näytteet testattiin New Yorkin yliopiston mikrobiologian laitoksella.

Testimeikit bakteeripesiä 

Tulokset paljastivat millaisia bakteereja ihmiset jakavat satojen ja jopa tuhansien muiden testaajien kanssa luomivärejä, meikkivoiteita ja huulipunia testatessaan. Aivan kuten markettien ostoskärryjen kädensijat, portaiden kaiteet, WC-tilojen ovenkahvat ja tietokoneiden näppäimistöt ovat, myös suurin osa meikkiosastojen näytteistä ja applikaattoreista olivat bakteerien ja jopa homeen peitossa. Joka viidennessä näytteessä oli merkittäviä määriä hometta, hiivasientä tai ulostetta.

Harjojen ja meikkivoiteiden todettiin olevan pahimpia bakteeripesiä, ja meikkiasiantuntijat kehottavatkin kuluttajia testaamaan näitä tuotteita ennemmin kaulalle kuin kasvoille. Huulipunaa he kehottavat testaamaan sormenpäällä. Luomivärit ja eyelinerit, jotka jakoivat bakteeripitoisimman paikan tittelin meikkivoiteiden kanssa, asiantuntijat suosittelevat testaamaan kertakäyttöisellä applikaattorilla tai vanupuikolla kämmenselkään.

Testauksissaan Good Morning America ei huomannut eroa korkealuokkaisiksi mielletteyjen liikkeiden ja tavallisten tavaratalojen kosmetiikan testituotteiden bakteerimäärissä eroa.

Lähde

Daily Mail 

Kommentit
Ei kommentteja vielä
Katso myös nämä
Uusimmat
Tilaa uutiskirjeet tästä!

Voimaa ja viisautta suoraan sähköpostiisi

terve
KäyttöehdotTietosuojaselosteEvästekäytännöt